LUTY:

- Polski operator Wojciech Staroń, autor zdjęć do filmu "Nagroda" ("El premio") w reż. Pauli Markovitch, zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na 61. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Film "Nagroda" jest koprodukcją Meksyku, Polski, Francji i Niemiec.

Reklama

- Roman Polański otrzymał w Paryżu Cezara - najbardziej prestiżową francuską nagrodę filmową - w kategorii reżyseria, za film "Autor widmo". Thriller uhonorowano też m.in. w kategorii scenariusz adaptowany - nagrodę zdobyli wspólnie Polański i pisarz Robert Harris.

MARZEC:

- Reżyser Andrzej Wajda został odznaczony Orderem Orła Białego w uznaniu znamienitych zasług dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej i za promowanie polskiej sztuki filmowej w świecie. "Dziękuję za ukształtowanie mojego solidarnościowego pokolenia", za "działania, które zaowocowały polską wolnością" - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości odznaczenia artysty.

Reklama

- W Warszawie wręczono Polskie Nagrody Filmowe Orły, przyznane przez Polską Akademię Filmową. Orła w kategorii najlepszy film zdobył obraz Jerzego Skolimowskiego "Essential Killing". Skolimowski triumfował także w kategorii reżyseria. Orłami 2011 uhonorowani zostali też m.in. aktorzy Robert Więckiewicz (za rolę główną rolę męską w "Różyczce" Jana Kidawy-Błońskiego) i Urszula Grabowska (za główną rolę kobiecą w "Joannie" Feliksa Falka).

MAJ:

Reklama

- Komediodramat "Habemus papam - mamy papieża" włoskiego reżysera Nanniego Morettiego, z Jerzym Stuhrem w obsadzie, był jednym z filmów walczących o Złotą Palmę na 64. festiwalu w Cannes (11-22 maja). Polskimi akcentami festiwalu były również projekcja filmu "Code Blue" (produkcja holenderska) w reż. Urszuli Antoniak, Polki mieszkającej w Holandii, oraz efekty specjalne w "Melancholii" Larsa von Triera, za które odpowiadało studio Platige Image z Warszawy.

- Srebrną Nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Muzeów w kategorii audiowizualnej otrzymał polski film dokumentalny "Miasto ruin". Nagroda ta traktowana jest jako muzealny odpowiednik Oscara.

CZERWIEC:

- Film Jerzego Skolimowskiego "Essential Killing" zdobył Złote Lwy na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (6-11 czerwca). Skolimowski odebrał również nagrodę za reżyserię. Za najlepszych pierwszoplanowych aktorów uznani zostali Roma Gąsiorowska (rola w filmie "Ki" Leszka Dawida) i Marcin Dorociński (rola w "Róży" Wojciecha Smarzowskiego). Werdykt jury wzbudził kontrowersje - zdaniem większości dziennikarzy to "Róża" bardziej niż "Essential Killing" zasługiwała na Złote Lwy 2011 dla najlepszego polskiego filmu.

LIPIEC:

- Film "W ciemności" w reżyserii Agnieszki Holland będzie polskim kandydatem do Oscara 2012 w kategorii obraz nieanglojęzyczny - zadecydowała Komisja Oscarowa, powołana przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. "W ciemności" (tytuł angielski: "In Darkness"), koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska, to historia Polaka Leopolda Sochy (w tej roli Robert Więckiewicz), który podczas II wojny światowej przeobraził się z drobnego oszusta w bohatera. Mężczyzna postanowił ukryć w kanałach grupę Żydów z lwowskiego getta.

- Urszula Grabowska otrzymała nagrodę za najlepszą rolę żeńską na 33. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie. Jury, pod przewodnictwem Geraldine Chaplin, doceniło ją za kreację w filmie "Joanna" Feliksa Falka. Oprócz nagrody za rolę żeńską, obraz Falka zdobył nagrodę Rosyjskiej Gildii Krytyków Filmowych i wyróżnienie Federacji Klubów Filmowych Rosji.

- Marcin Koszałka otrzymał nagrodę za krótkometrażowy dokument na 46. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w czeskich Karlowych Warach. Uhonorowano go za dokument "Deklaracja nieśmiertelności".

SIERPIEŃ:

- Borys Szyc otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu w Kanadzie. Jury doceniło go za rolę w thrillerze "Kret" Rafaela Lewandowskiego. Nagrodę FIPRESCI przyznano z kolei w Montrealu za film "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" Antoniego Krauzego.

- Polsko-rumuńska animacja "Droga na drugą stronę" zdobyła wyróżnienie specjalne Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych na 64. Festiwalu Filmowym w Locarno w Szwajcarii. "Droga na drugą stronę" (ang. "Crulic - The Path to Beyond"), dokument z elementami fikcji, to przypomnienie prawdziwej, tragicznej historii rumuńskiego aresztanta Claudiu Crulica, która rozegrała się w Krakowie w latach 2007-2008. Film zrealizowała reżyserka z Rumunii, Anca Damian.

WRZESIEŃ:

- Zainaugurowane we wrześniu europejskie pokazy - m.in. w Paryżu i Madrycie - zrekonstruowanego cyfrowo filmu "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" wpisały się w program kulturalny polskiej prezydencji w UE. "Mania", to dzieło kina niemego z 1918 r., z Polą Negri w roli głównej. Film wskazywany jest jako przykład europejskiej współpracy - reżyserem był Węgier Eugen Illes, główną rolę powierzono Polce, a produkcję zrealizowano w Berlinie. Decyzji ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego o wyborze "Mani" jako filmu promującego Polskę sprzeciwili się wcześniej - w marcu - polscy filmowcy, m.in. Andrzej Wajda, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski i dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz. Argumentowali oni, że obraz ten nie wytrzymuje porównania z innymi, odrzuconymi w konkursie na film promujący polską kulturę produkcjami.

PAŹDZIERNIK:

- "Róża" Wojciecha Smarzowskiego zdobyła Grand Prix 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego (7-16 października). Akcja filmu rozgrywa się w latach 1945-46 na Mazurach, gdzie miejscowa ludność poddawana jest procesowi repolonizacji. Główne role w "Róży" grają Agata Kulesza i Marcin Dorociński.

- Kompozytor Michał Lorenc został laureatem nagrody Totus 2011, przyznanej przez Fundację Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w dziedzinie propagowania kultury chrześcijańskiej. Nagroda została mu przyznana za "tworzenie wybitnej muzyki filmowej, a także w szczególny sposób za dzieło +Missa Magna Beatificationis+ stworzone w hołdzie Ojcu Świętemu błogosławionemu Janowi Pawłowi II".

- Film polskiego artysty Artura Żmijewskiego pt. "Berek" został usunięty z berlińskiej wystawy o tysiącleciu sąsiedztwa Polski i Niemiec. Kurator Anda Rottenberg tłumaczyła, że poinformowano ją, iż stało się tak po interwencji przedstawiciela gminy żydowskiej. "Berek" powstał w 1999 r. i nawiązuje do Zagłady i traumy II wojny światowej. Żmijewski sfilmował grającą w berka grupę nagich ludzi w dwóch pomieszczeniach: neutralnej przestrzeni piwnicy oraz w komorze gazowej byłego obozu koncentracyjnego. Film był jednym z prawie 800 eksponatów pokazanych na otwartej 21 września przez prezydentów Polski i Niemiec wystawie pt. "Obok. Polska - Niemcy. 1000 lat historii w sztuce" w berlińskim muzeum Martin-Gropius-Bau. Dyrekcja muzeum Martin-Gropius-Bau oświadczyła, że film "Berek" został usunięty z wystawy ze względu na szacunek dla ofiar obozów koncentracyjnych.

LISTOPAD:

- W Warszawie wręczono Złote Kaczki, nagrody przyznane przez czytelników magazynu "Film". Za najlepszy film sezonu 2010/2011 uznana została "Sala samobójców" Jana Komasy. Laureatem Złotej Kaczki dla najlepszego aktora został odtwórca głównej roli w "Sali samobójców", Jakub Gierszał. Nagrodę dla najlepszej aktorki przyznano z kolei Romie Gąsiorowskiej, odtwórczyni głównej roli w filmie "Ki" Leszka Dawida.

- Aktorka Magdalena Popławska otrzymała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego 2011 za rolę w filmie "Prosta historia o miłości" w reż. Arkadiusza Jakubika. Nagroda im. Cybulskiego wręczana jest młodym polskim aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością.

- Reżyser Antoni Krauze za film "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" oraz Marta Honzatko, grająca w tym filmie główną rolę żeńską, odebrali nagrody przyznane im na 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Listapad", który odbył się w dniach 6-12 listopada w Mińsku na Białorusi.

- Film "Dziadek do orzechów i król szczurów" Andrieja Konczałowskiego otworzył w Warszawie 5. edycję Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" (17-27 listopada). Konczałowski, wybitny reżyser rosyjski, był specjalnym gościem tej imprezy. Podczas ceremonii otwarcia festiwalu odczytano specjalne listy od prezydentów Polski i Rosji, Bronisława Komorowskiego i Dmitrija Miedwiediewa.

GRUDZIEŃ:

- Jolanta Dylewska za zdjęcia do filmu "W ciemności" w reżyserii Agnieszki Holland zdobyła Złotą Żabę w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Operatorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage 2011 (26 listopada-3 grudnia) w Bydgoszczy.

- Film Holland "W ciemności" otrzymał nominację do prestiżowej nagrody Critics' Choice Movie Award w kategorii najlepsza produkcja nieanglojęzyczna. Nagrody te zostaną przyznane 12 stycznia, po raz siedemnasty w historii. Listę nominacji ogłosiła organizacja Broadcast Film Critics Association, która zrzesza krytyków filmowych z USA i Kanady.

- Polski kompozytor Abel Korzeniowski, doceniony za muzykę do filmu Madonny "W.E.", znalazł się w gronie artystów nominowanych do Złotych Globów. Zostaną one przyznane 15 stycznia. Jest to 69. edycja tej nagrody. Listę nominowanych ogłosiło Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Złote Globy to obok Oscarów najważniejsze i najbardziej cenione nagrody w amerykańskim przemyśle filmowym.

- Reżyser Krzysztof Zanussi został członkiem Zarządu Europejskiej Akademii Filmowej (European Film Academy - EFA), która zrzesza ponad 2,5 tys. profesjonalistów z branży filmowej. Celem Akademii jest promowanie kina europejskiego. Co roku przyznaje ona prestiżowe Europejskie Nagrody Filmowe.

- Tadeusz Konwicki, Janusz Łęski, Wojciech Krysztofiak, Zdzisław Kudła, Jerzy Blaszyński i Stanisław Manturzewski otrzymali w poniedziałek w Warszawie nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich (SFP) za całokształt osiągnięć artystycznych. (PAP)

jp/ mlu/