LUTY:

- Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski powołał krytyka filmowego Michała Chacińskiego na dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Chaciński został powołany na trzyletnią kadencję, na lata 2011-2013.

Reklama

CZERWIEC:

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o państwowych instytucjach filmowych. Głównym celem nowelizacji jest wydłużenie o dwa lata okresu przewidzianego na komercjalizację lub likwidację państwowych instytucji filmowych oraz wprowadzenie możliwości przekształcania państwowych instytucji filmowych w państwowe instytucje kultury. W świetle obowiązujących przepisów, państwowe instytucje filmowe, które nie zostały skomercjalizowane do 31 grudnia 2010 r., podlegać miały likwidacji. Z inicjatywy ministra kultury wprowadzona zmiana wydłużyła ten termin do 31 grudnia 2012 r.

Reklama

- Na festiwalu filmowym w Gdyni Szkoła Wajdy rozpoczęła świętowanie 10-lecia swojego istnienia. Założycielami Szkoły Wajdy, która główną siedzibę ma w Warszawie, są reżyserzy Andrzej Wajda i Wojciech Marczewski. W Gdyni zorganizowano specjalną konferencję prasową - Wajda i Marczewski ogłosili na niej utworzenie przy szkole studia o nazwie Wajda Studio. Studio to ma się zajmować wyłącznie produkcją filmową.

WRZESIEŃ:

- W Żyrardowie otwarto filie Szkoły Wajdy i działającego przy niej Wajda Studio. "Wyciągamy naszych studentów z Warszawy, ze Starego Miasta i Krakowskiego Przedmieścia, pokazujemy im inną przestrzeń. Chcemy, żeby tu szukali prawdziwych ludzi, zderzyli się z prawdziwymi tematami" - tłumaczył podczas otwarcia filii jeden z założycieli Szkoły Wajdy, reżyser Marczewski.

Reklama

PAŹDZIERNIK:

- Minister kultury Bogdan Zdrojewski powołał nową Radę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, na lata 2011-2014. W skład 11-osobowej rady weszli m.in. reżyserzy Wojciech Marczewski i Juliusz Machulski. Rada PISF wytycza kierunki działania instytutu oraz opiniuje jego roczne plany działalności i sprawozdania, także finansowe. Dyrektorem PISF jest Agnieszka Odorowicz. Członków Rady PISF powołuje minister kultury

LISTOPAD:

- Jacek Bromski został po raz kolejny wybrany na prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Reżyser, który kieruje stowarzyszeniem nieprzerwanie od 1996 roku, rozpoczął swoją piątą kadencję na tym stanowisku.

- Reżyser Wojciech Marczewski został wybrany na przewodniczącego nowej Rady PISF, powołanej miesiąc wcześniej przez ministra Bogdana Zdrojewskiego.

- Wrocławska Wytwórnia Filmów Fabularnych, decyzją ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, została przekształcona w państwową instytucję kultury - Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA).

- Produkcje, które zwyciężą w Konkursie Krótkometrażowym na Warszawskim Festiwalu Filmowym, będą mogły być zgłaszane do rywalizacji o Oscary - taką decyzję podjęła amerykańska Akademia Filmowa. Zwycięstwo w konkursie WFF stanie się dla Akademii kryterium, na podstawie którego film zostanie wciągnięty na szeroką listę krótkich metraży z szansami na Oscara. Pierwsza edycja Oscarów, w której do walki o nominację - dzięki nowemu kryterium - przystąpić będzie mógł krótkometrażowy laureat WFF, odbędzie się w 2013 roku.

GRUDZIEŃ:

- Reżyser Krzysztof Zanussi został członkiem Zarządu Europejskiej Akademii Filmowej (European Film Academy - EFA), która zrzesza ponad 2,5 tys. profesjonalistów z branży filmowej. Celem Akademii jest promowanie kina europejskiego. Co roku przyznaje ona prestiżowe Europejskie Nagrody Filmowe.

- Roman Gutek - twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu, prezes firmy dystrybucyjnej Gutek Film, która prowadzi w Warszawie kino Muranów, a jednocześnie prezes Stowarzyszenia Nowe Horyzonty - został uhonorowany tytułem "Przedsiębiorcy roku" przez Stowarzyszenie Europa Cinemas. Stowarzyszenie - które skupia ponad tysiąc kin studyjnych w przeszło 60 krajach - swoje nagrody przyznaje co roku. Roman Gutek otrzymał tytuł "Przedsiębiorcy roku" za "nieustające starania w uruchamianiu nowych projektów filmowych".

- Stowarzyszenie Nowe Horyzonty podpisało umowę o współpracy z Fundacją Kino, wydawcą znanego pisma filmowego "Kino". Cel umowy to - jak wyjaśniono - "zagwarantowanie ciągłości wydawania miesięcznika, który od kilku lat walczy o przetrwanie na rynku wydawniczym". Wsparcie stowarzyszenia ma zapewnić stabilność finansową i rozwój czasopisma. (PAP)

jp/ mlu/