W związku z przyjazdem Scorsese Stowarzyszenia Filmowców Polskich organizuje w Warszawie i Łodzi przegląd filmów tego reżysera. W Warszawie odbędzie się on w kinie Kultura (w dniach 3-7 grudnia), a w Łodzi w kinie Polonia (w dniach 9-11 grudnia). Scorsese był osobiście zaangażowany w wybór filmów.

Reklama

W programie przeglądu znajdzie się 12 tytułów, w tym "Taksówkarz" (1976), "Ostatnie kuszenie Chrystusa" (1988), nagrodzona czterema Oscarami "Infiltracja" (2006) oraz będący tegoroczną produkcją muzyczny dokument o Beatlesie George'u Harrisonie "George Harrison: Living In a Material World".

Scorsese, reżyser, scenarzysta, aktor i producent filmowy, urodził się w 1942 r. w Nowym Jorku. Jest jednym z najwybitniejszych twórców w historii amerykańskiego kina. Pierwszego Oscara za reżyserię dostał jednak od Akademii Filmowej dopiero w 2007 roku (choć wcześniej wielokrotnie jego filmy były do Oscara nominowane), za film "Infiltracja".

Do najbardziej znanych filmów w jego reżyserskim dorobku należą: "Taksówkarz" (1976) z Robertem de Niro w roli głównej (obraz zdobył Złotą Palmę w Cannes oraz cztery nominacje do nagród amerykańskiej Akademii Filmowej); "Wściekły byk" (1980), nagrodzony dwoma Oscarami, w tym za główną rolę dla De Niro, który grał postać boksera Jake'a La Motty; nominowane do Oscara za reżyserię "Ostatnie kuszenie Chrystusa" (1988) z Willemem Dafoe; gangsterska opowieść "Chłopcy z ferajny" (1990, pięć nominacji do Oscara i statuetka dla Joe Pesciego w kategorii aktor drugoplanowy) oraz thriller "Przylądek strachu" (1991, dwie nominacje do Oscara oraz nominacja do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie).