Organizatorzy podkreślili, że Dmitrij Miedwiediew nazwał to wydarzenie "twórczym projektem oraz ważnym przedsięwzięciem w dziedzinie współpracy humanistycznej". Przypomnieli, że festiwal "Sputnik" "już od pięciu lat pełni ważną rolę w budowaniu i rozwoju stosunków politycznych i kulturowych między Polską a Rosją".
Tegoroczna edycja "Sputnika nad Polską" będzie organizowana w Warszawie w Kinotece i kinie Kultura (filmy będzie można oglądać również za pośrednictwem strony internetowej Iplex.pl). Rozpocznie się 17 listopada. Uroczysta gala otwarcia, z udziałem gości z Rosji, odbędzie się jednak dwa dni później, 19 listopada, w Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki.
Publiczność "Sputnika nad Polską" obejrzy najnowsze produkcje kina rosyjskiego oraz przypomni sobie filmy starsze, zaliczane już do rosyjskiej i światowej klasyki. Jednym z gości specjalnych festiwalu będzie wybitny reżyser rosyjski Andriej Konczałowski (ur. 1937), autor filmów "Wujaszek Wania", "Syberiada", "Dom wariatów", "Uciekający pociąg", "Pierwszy nauczyciel". Podczas festiwalu odbędzie się retrospektywa jego filmów (zaprezentowanych zostanie 10 tytułów), zaplanowano także spotkanie artysty z publicznością.
Do Warszawy przyjadą również dwaj inni znani reżyserzy, Andriej Smirnow (ur. 1941), którego najsłynniejszym dziełem jest nakręcony w latach 70. dramat "Dworzec Białoruski" i Karen Szachnazarow (ur. 1952), dyrektor generalny koncernu Mosfilm, największej wytwórni filmowej w Rosji.
W związku z przypadającą w tym roku 50. rocznicą pierwszego lotu człowieka w kosmos festiwal będzie miał "kosmiczne akcenty". Zaprezentowana zostanie klasyka rosyjskiej fantastyki oraz filmy ukazujące społeczny odbiór pierwszych kosmicznych sukcesów, m.in. "Droga ku gwiazdom" Pawła Kłuszancewa, "Solaris" Andrieja Tarkowskiego i "Papierowy żołnierz" Aleksieja Germana-młodszego.
W planetarium w Centrum Nauki Kopernik 20 listopada - jako jedno z festiwalowych wydarzeń - odbędzie się spotkanie z udziałem słynnych kosmonautów. Gośćmi z Rosji będą Aleksiej Leonow (ur. 1934) i Jurij Baturin (ur. 1949). Leonow, pilot, jest pierwszym człowiekiem, który wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną i odbył kosmiczny spacer (spacer ten miał miejsce 18 marca 1965 r., trwał 12 minut i 9 sekund). Baturin to były doradca prezydenta Borysa Jelcyna, który został kosmonautą i spędził dwa tygodnie na stacji orbitalnej Mir (1998 r.).
Udział w spotkaniu weźmie również polski astronauta Mirosław Hermaszewski (ur. 1941), który spędził w kosmosie 7 dni, 22 godziny, 2 minuty i 59 sekund. Lot, który przyniósł mu sławę, rozpoczął się 27 czerwca 1978 r. Wówczas z kosmodromu Bajkonur wystartował radziecki statek Sojuz 30; załogę stanowili: Hermaszewski i dowódca, radziecki pułkownik Piotr Klimuk.
Szefem jury w konkursie głównym festiwalu "Sputnik nad Polską", gdzie nagroda zostanie przyznana za najlepszy film rosyjski z ostatnich dwóch lat, będzie reżyser Krzysztof Zanussi. W sekcji konkursowej znajdą się m.in. filmy: "Palacz" Aleksieja Bałabanowa, "Beduin" Igora Wołoszyna, "Myśliwy" Bakura Bakuradze i "W sobotę" Aleksandra Mindadze.
W ramach festiwalu przewidziano specjalną sekcję dotyczącą Moskwy, o nazwie "Dzień Moskwy". Publiczność obejrzy m.in. filmy: "Moskwa nie wierzy łzom" Władimira Mieńszowa (1980, Oscar w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny), "Dworzec Białoruski" Andrieja Smirnowa, "Chodząc po Moskwie" Georgija Danelija. Inne sekcje to m.in.: "The Best of Sputnik" (przypomnienie najciekawszych produkcji prezentowanych podczas wcześniejszych edycji festiwalu, m.in. "Powrotu" Zwiagincewa i filmu "Pochowajcie mnie pod podłogą" Siergieja Snieżkina) oraz "Erotyka w kinie rosyjskim" (w programie np. "Mała Wiera" Wasyla Piczuła). Łącznie w programie warszawskiego "Sputnika" znajdzie się ok. 150 tytułów.
Organizatorami festiwalu są prezes Fundacji Wspieram Małgorzata Szlagowska-Skulska oraz prezes Europejskiej Agencji Reklamowej Piotr Skulski. Szczegółowe informacje na temat imprezy będą dostępne na stronie internetowej www.sputnikfestiwal.pl