Reklama

Kochanka, przyjaciółka, partnerka. Cierpiała na histerię, posiadała niezwykłą osobowość, była szalenie inteligenta. Do tego piękna i odważna. Przekraczała granice i chciała chwytać życie garściami. Wywarła ogromny wpływ na Carla Gustawa Junga, była kontynuatorką myśli Zygmunta Freuda. Doprowadziła do dokonania przełomowych odkryć dotyczących ludzkiej seksualności.

O jej istnieniu świat dowiedział się w 1970 roku, kiedy to w dawnym Instytucie Psychologii, odnaleziono fragmenty jej dzienników i korespondencję, którą prowadziła z dwoma twórcami psychoanalizy: Zygmuntem Freudem i Carlem Gustawem Jungiem.

Znalezisko wywołało ogromny zamęt wśród historyków i psychoanalityków. Tym bardziej, że kolejne poszukiwania, prowadzone wbrew woli spadkobierców Carla Gustawa Junga, doprowadziły do szokującego odkrycia: Sabina Spielrein wywarła ogromny wpływ na jego naukowe osiągnięcia. Drugim niewygodnym odkryciem był intymny stosunek Junga do Spielrein - z listów, dokumentów, dzienników jasno wynikało, że ich relacja przekroczyła zwyczajny schemat lekarz-pacjent.

4 listopada na ekrany kin trafi "Niebezpieczna metoda" w reżyserii Davida Cronenberga - opowieść o tajemnicy geniuszu. Film był prezentowany w konkursie głównym na MFF w Wenecji w 2011 roku.

W rolę Sabiny Spielrein wcieliła się Keira Knightley. "Niebezpieczna metoda" to, jak zapowiadają twórcy, skandalizująca i pełna erotyzmu opowieść o zakazanym trójkącie miłosnym. Rzecz dzieje się na przełomie XIX i XX wieku.

Zygmunt Freud i Carl Jung, dwaj wielcy twórcy psychoanalizy, poznają się dzięki 19- letniej, pięknej Sabinie cierpiącej na ataki histerii. Pewnego dnia pacjentka przywieziona zostaje do szpitala psychiatrycznego, w którym pracuje Jung. Już wkrótce ich więź przerodzi się w coś znacznie poważniejszego niż zwykła relacja pacjentki z lekarzem...Skrywane dotąd żądze Sabiny przemienią ten związek, w pełen erotycznych perwersji, gorący romans. Historia skomplikuje się jeszcze bardziej, gdy kobieta pozna osobiście okrytego sławą i starszego od siebie Freuda. Ta znajomość doprowadzi do przełomowych odkryć dotyczących ludzkiej seksualności.

Obok Keiry Knightley grają: Viggo Mortensen, Michael Fassbender oraz Vincent Cassel.

Sabina Spielrein urodziła się 7 listopada 1885 roku w Rostowie nad Donem. Jej ojciec był, pochodzącym z Warszawy, przemysłowcem. Matka (dentystka), jako jedna z pierwszych kobiet w Rosji posiadała wykształcenie uniwersyteckie. W 1904 roku Sabina, z powodu zaburzeń psychicznych, trafiła do kliniki psychiatrycznej w Burgholzli, która na początku wieku była najbardziej postępową placówką tego typu. Tu została poddana psychoterapii Carla Gustawa Junga. Tu właśnie zaczęła się jej przygoda z psychoanalizą, romans z Jungiem i przyjaźń z Freudem.

Sabina Spielrein była pierwszą pacjentką Junga. Ponoć to ona wymyśliła część pojęć, które obecnie są częścią myśli filozoficznej Junga. Nie leczył jej elektrowstrząsami czy hipnozą, lecz rozmawiał z nią godzinami. Trudno odgadnąć, kto w kim zakochał się pierwszy. Ona widziała w Jungu wybawiciela i odkrywce skrywanych dotąd żądz. On miał dosyć nudnego życia, w którym zamykała go rodzina. Dopiero, kiedy w 1909 roku, ich romans wyszedł na jaw, Jung postanowił się wycofać. Fascynację i pożądanie pokonał strach przed końcem kariery. Brutalne zerwanie doprowadziło Sabinę do rozpaczy. Miłość przyniosła jej ból, ale i pozwoliła rozwinąć skrzydła.

Po zerwaniu z Jungiem i wielu perturbacjach, Sabina trafiła pod skrzydła Freuda. W 1911 roku została członkinią Wiedeńskiego Stowarzyszenia Psychoanalitycznego, ale jej nowatorskie teorie nie spotykały się z entuzjastycznym przyjęciem. Sabina Spielrein z jednej strony została zdradzona przez Junga, który garściami czerpał z jej prac, z drugiej nie była doceniana przez Freuda. Do końca życia szamotała się miedzy Jungiem a Freudem. Jednego kochała, drugiego podziwiała i naukowo wspierała.

Dopiero po latach obaj, w swoich pracach, powołali się na dokonane przez Spielrein odkrycia. Dopiero w kilkanaście lat temu przy jej nazwisku pojawiło się takie określenie jak "pionierka psychoanalizy".

Sabina Spielrein w 1923 roku wróciła do Rosji, do rodzinnego Rostowa i zajęła się psychologią dziecięcą. Zginęła podczas II wojny światowej, zamordowana przez nazistów.

Reklama

"Niebezpieczna metoda" w kinach już 4 listopada.