Jako oddany fan komiksu muszę koniecznie zobaczyć "Z wielką mocą: Historia Stana Lee", pokazywany na ubiegłorocznym Comic-Conie w San Diego dokument o ojcu chrzestnym amerykańskiego komiksu superbohaterskiego, współtwórcy postaci Spider-Mana, X-Menów czy Thora. Zupełnie inny rodzaj dokumentu prezentuje Morgan Spurlock w "POM Wonderful prezentuje: Najlepiej sprzedany film". Autor "Supersize me", mistrz quasi-dokumentalnej prowokacji wprowadza nas w świat filmowego product-placementu, a swoje opinie na ten temat przedstawiają znani producenci, jak J.J. Abrams czy Brett Ratner.
Reklama
Chętnie zobaczę też obrazy, które zebrały znakomite recenzje na ważnych światowych festiwalach. Nagrodzona w Sundance "Druga Ziemia" Mike’a Cahilla przynależy do zdobywającego ostatnio sporą popularność gatunku tzw. miękkiego SF, w którym zamiast futurystycznych wizji liczy się oryginalny pomysł: w tym wypadku polega na odkryciu w naszym układzie słonecznym drugiej identycznej Ziemi. Spore zainteresowanie i pewną dozę kontrowersji na festiwalu w Locarno wzbudził z kolei izraelski "Policjant" – wyreżyserowany przez debiutanta Nadava Lapida dramat rozgrywający się w środowisku policjantów ze specjalnej jednostki antyterrorystycznej. Podczas tegorocznego festiwalu w Toronto pokazano zaś "List do Momo" Hiroyuki’ego Okiury, określony jako "triumf tradycyjnej, ręcznie rysowanej animacji". Ponoć zarówno formą, jak i scenariuszem dorównuje legendarnym produkcjom studia Ghibli. Będzie też okazja obejrzeć prezentowaną w Wenecji "Znieważoną ziemię", międzynarodową koprodukcję, w której Andrzej Chyra wcielił się w postać inżyniera walczącego ze skutkami katastrofy atomowej w Czarnobylu.
Nie wyobrażam sobie WFF bez nowego filmu któregoś z reżyserów związanych z warszawską imprezą. Dlatego z przyjemnością wybiorę się na "Bestię" Christoffera Boe. Duński filmowiec opowiada o destrukcyjnej miłości pewnego pisarza do swojej żony. Spodziewam się znakomitej zabawy – jak na poprzednich jego filmach "Rekonstrukcji" czy "Wszystko będzie dobrze", które oglądałam podczas wcześniejszych edycji WFF.