Niezwykły pokaz rozpocznie się w piątek wieczorem i potrwa do niedzieli. Organizatorzy tego maratonu mają nadzieję, że "Długa noc czterech pancernych" w kinie Babylon w stolicy Niemiec przyciągnie wielu fanów serialu, którzy zechcą przypomnieć sobie bohaterów swojego dzieciństwa.

Reklama

"Telewizja w NRD pokazywała powtórki >>Czterech pancernyc<< od 1972 do 1987 r. Serial miał bardzo wielu miłośników. Można powiedzieć, że był najbardziej popularnym serialem telewizyjnym w NRD" – mówi Jasmin Knich z agencji Entertainment Kombinat, która współpracuje z właścicielem praw do serialu, spółką Pandastorm Pictures.

Materiały Prasowe

Przyznała, że obejrzenie wszystkich 21 odcinków to duże wyzwanie, dlatego widzowie będą mogli kupić bilety tylko na część pokazu, a także wzmocnić się porcją bigosu.

Pretekstem do organizacji "Długiej nocy czterech pancernych" jest niemieckie wydanie serialu na DVD. Płyty trafią do sprzedaży w Niemczech 10 października.

Reżyserem serialu "Czterej pancerni i pies" był Konrad Nałęcki, a autorem zdjęć Romuald Kropat. Scenariusz powstał na motywach powieści Janusza Przymanowskiego (1922-1998), żołnierza, pisarza i dziennikarza, który brał udział w kampanii wrześniowej, a później trafił do ZSRR, gdzie wszedł w skład 1. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych i przebył następnie szlak bojowy do Warszawy.

Reklama

Aktorzy, którzy wcielili się w najbardziej znane postaci z "Czterech pancernych", to: Janusz Gajos (jako Janek Kos), Pola Raksa (Marusia), Franciszek Pieczka (Gustlik), Włodzimierz Press (Grigorij), Roman Wilhelmi (Olgierd), Małgorzata Niemirska (Lidka), Witold Pyrkosz (Franek Wichura), Wiesław Gołas (Tomasz Czereśniak) i Barbara Krafftówna (Honorata).

Choć "Pancerni" wciąż mają miliony wielbicieli, serial wzbudza kontrowersje z powodu sposobu, w jaki przedstawiono w nim historyczne wydarzenia z przełomu lat 1944-1945.