Obraz był już pokazywany m.in. na 36. FPFF w Gdyni oraz na zakończonym w sobotę 30. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", gdzie nagrodzeni zostali twórcy "Daas" – autor zdjęć Arkadiusz Tomiak oraz odpowiedzialni za dźwięk Piotr Domaradzki i Mirosław Makowski. Nagrodę za główną rolę męską dostał Mariusz Bonaszewski.

Reklama
Media

Akcja filmu rozpoczyna się w 1776 roku. Radca wiedeńskiej Kancelarii Nadwornej Henryk Klein otrzymuje skargę na hrabiego Jakuba Franka, który kilkanaście lat wcześniej został skazany za głoszenie herezji i zbiegł do Wiednia. Donos napisany został przez jego byłego wyznawcę, Jakuba Golińskiego. Klein dowiaduje się, że za zdradę Goliński został ukarany i obrabowany, a teraz czeka go śmierć ku przestrodze innych. Radca przeprowadza dochodzenie. Udaje mu się ustalić, że Frank – pseudomesjasz, który ogłosił się Bogiem – tworzy ze swoich wyznawców armię i szuka kontaktów z dworem cesarzowej Marii Teresy. Klein podejrzewa spisek, którego celem jest zamach stanu..."Na ślad Franka trafiłem będąc w liceum, czytając 'Historię literatury polskiej' Czesława Miłosza i 'Boże igrzysko' Normana Daviesa. W obu tych opisach Franka pojawia się zdanie, że to 'świetny materiał na film'. Bardzo się zdziwiłem, że nikt w Polsce jeszcze nie zrobił takiego filmu" – opowiadał o początkach filmu reżyser i scenarzysta "Daas", Adrian Panek.

"Kiedy pisałem pracę magisterską w szkole filmowej, stwierdziłem, że nie napiszę normalnej pracy, tylko scenariusz filmu, jaki chciałbym zobaczyć. Historia Franka chodziła za mną dość długo także w związku z polskim romantyzmem. Ten film od samego początku pomyślany był jako film kameralny. (...) Bardzo zależało mi na tym, żeby był współczesny, mimo tego, że jest kostiumowy" – dodaje reżyser.

W filmie zagrali też Olgierd Łukaszewicz, Magdalena Czerwińska, Ditte Berkeley i Danuta Stenka.