"W ciemności" opowiada historię Leopolda Sochy, lwowskiego kanalarza i drobnego złodziejaszka, który podczas niemieckiej okupacji ukrywał w kanałach grupę Żydów. Początkowo wcale nie bezinteresownie – od uciekinierów z getta Socha pobierał spore opłaty za pomoc, większość jednak przeznaczał na zakup żywności dla swoich podopiecznych.

Reklama

W rolę Sochy wcielił się brawurowo Robert Więckiewicz – to jedna z najlepszych ról w karierze tego znakomitego aktora. Partnerują mu aktorzy polscy i niemieccy, m.in. Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Marcin Bosak, Maria Schrader oraz świetny Benno Fürmann jako Mundek, Żyd, który jako jedyny nieufnie podchodzi do pomocy oferowanej przez Sochę.

Scenariusz filmu powstał na podstawie książki Roberta Marshalla "In the Sewers of Lvov", opisującej heroiczną walkę o przetrwanie uciekinierów z lwowskiego getta oraz pomoc, jaką nieśli im mieszkańcy miasta. Polskie tłumaczenie książki powinno ukazać się równolegle z premierą filmu.

Co najważniejsze, "W ciemności" jest polskim kandydatem do oscarowej nominacji dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Agnieszka Holland była już nominowana do Nagrody Akademii za scenariusz do filmu "Europa, Europa" (statuetkę zgarnęło wtedy "Milczenie owiec") oraz za film "Gorzkie żniwa" (obraz reprezentował wówczas RFN).

W CIEMNOŚCI | reżyseria: Agnieszka Holland | Kino Kultura, Warszawa | 9 – 15 września