Twórcy zapowiadają, że pojawią się w nim prywatne filmy piosenkarza, niepublikowane dotąd materiały i wywiady, m in. z Paulem McCartneyem, Ringo Starem, Yoko Ono i Erikiem Claptonem, przyjacielem Harrisona.

Trwający 3,5 godziny film opowiada historię artysty od początków jego kariery muzycznej w Liverpoolu, aż po działalność byłego Beatlesa jako filantropa i producenta filmowego – podaje Reuters.

Reklama

George Harrison był autorem przebojów grupy The Beatles, piosenek "Here Comes the Sun" czy "Something". Jeszcze za czasów istnienia Beatlesów wydał dwie solowe płyty, a po rozpadzie zespołu kontynuował karierę solisty. W latach 80. założył znaną grupę Traveling Wilburys. Zajmował się aktywnie także produkcją filmową. Jego firma HandMade Films wyprodukowała m.in. "Żywot Briana" Monty Phytona. Harrison zmarł na raka płuc w wieku 58 lat w 2001 r. w Los Angeles.

Produkcją dokumentu o piosenkarzu zajęli się Martin Scorsese i Olivia Harrison, żona wokalisty.

"Kiedy tylko dostałem propozycję realizacji tego projektu, od razu się zdecydowałem" - powiedział agencji Reutera reżyser. Jak wyjaśnił, od dawna jest fanem Harrisona i z przyjemnością przeprowadzał wywiady z najbliższymi przyjaciółmi artysty i jego żoną. Zapowiedział też, że w filmie znajdą się ciekawe materiały zdjęciowe, nigdy wcześniej nie publikowane.

Reklama

Scorsese, laureat Oscara za film "Infiltracja" z 2006 r., ma już w swoim dorobku filmy o tematyce muzycznej. W 1978 r. nakręcił dokumentalny film "Ostatni Walc" o kończącym karierę kanadyjskiej grupy rockowej The Band występie, a w 2008 r. przeniósł na ekran nowojorski koncert zespołu The Rolling Stones. Amerykański reżyser w planach ma także nakręcenie biograficznego filmu o Franku Sinatrze, który na ekrany kin w USA ma wejść w 2013 r.

Premierze filmu "George Harrison: Living in the Material World" towarzyszyć będzie publikacja książki z listami, fragmentami pamiętników i zdjęciami z prywatnego archiwum Olivii i George'a Harrisonów.

Dokument zostanie wyświetlony w dwóch częściach na kanale HBO na początku października tego roku, a w Wielkiej Brytanii swoją premierę na DVD i Blu-Ray będzie miał kilka dni później.