"Dwanaście tytułów wybranych do Konkursu Głównego festiwalu w Gdyni to tegoroczna ekstraklasa polskiego kina. To filmy, które można pokazać widzom w każdym miejscu na świecie. Jednocześnie wszystkie razem stanowią świetną wizytówkę polskiego kina i pokazują, że mamy udany rok. Widać po nich, że nasi twórcy mówią wieloma głosami, budują własne światy, sięgają po różnorodne sposoby narracji. Ale jedno jest chyba najważniejsze: to tuzin filmów spełnionych artystycznie" - mówi nowy dyrektor artystyczny Festiwalu Michał Chaciński.

Reklama

Jak zaznacza, dwanaście tytułów w Konkursie Głównym o laur Złotego Lwa to pierwszy sygnał zapowiadanej przez niego "jakościowej zmiany festiwalu". "Uważam, że jeśli chcemy uczciwie traktować widzów, twórców, czy członków jury, musimy założyć, że w Konkursie Głównym pojawiają się wyłącznie filmy intrygujące, zmuszające do dyskusji, niedające spokoju. Ale przy tym oczywiście udane i zasługujące na nagrodę, czyli wyróżniające się czymś wśród konkurencji. Liczę, że ta dwunastka stanie się punktem wyjścia do rozmowy. Zapraszam na nią do Gdyni. Będzie co oglądać i będzie o czym dyskutować" - podkreśla Chaciński.

Wśród filmów zakwalifikowanych do Konkursu Głównego 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni znalazły się również: "Róża" Wojciecha Smarzowskiego, "Lęk wysokości" Bartka Konopki, "W imieniu diabła" Barbary Sass-Zdort, "Italiani" Łukasza Barczyka, "Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego, "Kret" Rafaela Lewandowskiego, "Daas" Adriana Panka, "Ki" Leszka Dawida oraz "Wymyk" Grega Zglińskiego. Ten ostatni może zostać jednak wycofany z konkursu głównego w przypadku zakwalifikowania na festiwal w Wenecji.