Thriller "Kret", to pełna zwrotów akcji historia ludzi zmagających się z mrocznymi tajemnicami najbliższych.

Odkąd Paweł rozkręcił wraz z ojcem Zygmuntem wspólny interes, jego rodzina zaczyna coraz optymistyczniej patrzeć w przyszłość. Ich marzenia o dostatnim życiu przekreśla artykuł, który godzi w dobre imię Zygmunta. Z dnia na dzień współpracownicy Pawła odwracają się od niego, a małżeństwo z Ewą przeżywa poważny kryzys. Paweł zrobi wszystko, żeby odkryć prawdę i oczyścić ojca z zarzutów. Tropy z przeszłości prowadzą do zagadkowego człowieka, który od pewnego czasu zdaje się potajemnie kierować losami Pawła i Zygmunta. W zamian za odpowiedzi na pytania spędzające Pawłowi sen z powiek, złoży on zdesperowanemu mężczyźnie zaskakującą propozycję.

Główne role w filmie zagrali Borys Szyc, Marian Dziędziel, Wojciech Pszoniak, Magdalena Czerwińska, Sławomir Orzechowski i Bartłomiej Topa.

Film Lewandowskiego zakwalifikował się do konkursu Międzynarodowego 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu. Celem imprezy jest wspieranie rozwoju międzynarodowej kinematografii poprzez promowanie różnorodności kulturowej i działalność na rzecz debiutujących twórców i dzieł nowatorskich.

Tegoroczna edycja festiwalu trwać będzie od 18 do 28 sierpnia. W tym czasie zaprezentowanych zostanie ponad 400 filmów z 70 krajów świata.

Mimo zapowiedzianej na 5 sierpnia premiery, polska publiczność mogła zobaczyć już "Kreta" na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie kreacja Mariana Dziędziela została uhonorowana nagrodą w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska.

Według Mariana Dziędziela, rola ojca, którą gra on w filmie >>Kret<<, jest istotna, ponieważ porusza bardzo ważny temat współpracy z ówczesnym aparatem władzy i służbami bezpieczeństwa. "Mój bohater był wstrętnym >>działasem<<, i kiedy przeszłość do niego powraca, stara się uchronić przed nią swoją rodzinę. Niestety, ludzie popełniają błędy, a te mają swoje konsekwencje, które są widoczne w >>Krecie<< – mówi Marian Dziędziel.

Rafael Lewandowski (1969 r.) pochodzi z polsko-francuskiej rodziny. Ukończył kinematografię na Sorbonie oraz reżyserię we francuskiej szkole filmowej La Femis. Na stałe mieszka w Warszawie. Jest autorem licznych dokumentów i filmów krótkometrażowych. "Kret" jest debiutem fabularnym reżysera.