W konkursie filmów powyżej 25 minut festiwalowe Grand Prix im. Ryszarda Kapuścińskiego jury przyznało filmowi "Dekalog... po dekalogu - Pamiętaj abyś dzień święty święcił" w reżyserii Macieja Cuske. Obraz wyprodukowany przez TVP Program 2 pokazuje rodzinę przygotowującą się do uroczystości Pierwszej Komunii Świętej.
Nagrodę główną, w konkursie ogólnopolskim filmów do 25 minut, otrzymał "Palacz" w reżyserii Jakuba Drobczyńskiego. Film wyprodukowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Bydgoszczy to kameralna opowieść o "życiu prostego człowieka".
Honorowe wyróżnienia w konkursie międzynarodowym przyznano obrazom: "Takie życie" w reżyserii Daniela Zielińskiego, "South Africa: More Than Just a Game", reż. Dan McDougall (prod. BBC) i "Afghanistan: Ecole le Tableau Noir", reż. Gilles Jacquier, (TF2 , Francja). W tym roku jury festiwalowe tworzyli: Roel Simons z Holandii, Marian Chiriac z Rumunii, Barbara Pawłowska oraz Jacek Bławut z Polski.
Głównym motywem tegorocznego festiwalu były losy korespondentów wojennych. Jednym z ważniejszych wydarzeń stał się przedpremierowy pokaz amerykańskiego pełnometrażowego dokumentu "Restrepo" Tima Hetheringtona - wielokrotnego laureata Nagrody World Press Photo, dokumentalisty i producenta. Obraz jest zapisem codzienności plutonu amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Dolinie Korengal w Afganistanie.
Festiwal Camera Obscura powstał w 2004 roku; ma promować reportaż, jako samodzielną formę artystyczną, z pogranicza dziennikarstwa i filmu dokumentalnego. Materiały zakwalifikowane do konkursów festiwalowych wybrano spośród zgłoszeń nadesłanych przez reportażystów i dokumentalistów pracujących dla polskich i europejskich stacji telewizyjnych.