Informację o tym przekazał PAP Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).

Obraz Skolimowskiego to historia afgańskiego skazańca. Mężczyzna zostaje wzięty do niewoli przez Amerykanów za zabicie trzech amerykańskich żołnierzy. Następnie zostaje przewieziony do Europy, gdzie ma być przesłuchiwany. Wówczas ucieka i rozpoczyna walkę o życie. Rusza za nim pościg.

"Essential Killing" to produkcja polska, zrealizowana w koprodukcji z trzema innymi krajami: Norwegią, Irlandią i Węgrami.

67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji potrwa od 1 do 11 września.

Jak przypomina PISF, w ubiegłych latach o Złotego Lwa w Wenecji ubiegały się m.in. zrealizowany w koprodukcji z Polską film Brytyjczyka Petera Greenawaya "Nightwatching" (2007, Holandia/Kanada/Wielka Brytania/Francja/Polska), "Persona non grata" Krzysztofa Zanussiego (2005) i "Pornografia" Jana Jakuba Kolskiego (2003). W 1993 r. laureatem Złotego Lwa w Wenecji był Krzysztof Kieślowski, który otrzymał tę nagrodę za film "Trzy kolory. Niebieski".

Thriller "Essential Killing" został zrealizowany przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (5 mln zł).

Poprzedni film Jerzego Skolimowskiego, "Cztery noce z Anną" (2008), zdobył m.in. Specjalną Nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tokio.