"Essential Killing" miał w Wenecji znakomite przyjęcie. "Wielki powrót mistrza kina" - mówiono na festiwalu, gdzie Skolimowski odebrał nagrodę z rąk przewodniczącego jury, Quentina Tarantino.

Bohater filmu to mężczyzna z Afganistanu, który - po zabiciu trzech amerykańskich żołnierzy - zostaje przez Amerykanów wzięty do niewoli. Jako więzień jest przewożony do Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie ma być przesłuchiwany. Ucieka z konwoju i - ścigany - podejmuje walkę o własne życie.

Reklama

Jerzy Skolimowski opowiadał w rozmowie z PAP: "Cała ta historia dotyczy jednego człowieka. I zaznaczę: rozegrałaby się ona w taki sam sposób, gdyby człowiek ten był terrorystą, jak również gdyby był przypadkowym facetem, który znalazł się w niewłaściwym miejscu, o złej porze - natknął się na trzech żołnierzy, przestraszył się i w wyniku dramatycznego splotu okoliczności ich zabił".

"W +Essential Killing+ nie zostaje sprecyzowane czy bohater jest człowiekiem winnym, czy niewinnym. Nie jest nawet powiedziane, że urodził się w Afganistanie. Ja nie mówię w tym filmie: oto Afgańczyk, oto talib. Mówię: oto człowiek" - zaznaczył reżyser.

ReklamaW filmie nie pada ani jedna nazwa, ani jedno imię. Wojna jest anonimowa. Nie wiadomo dokładnie, gdzie rozgrywa się akcja. Wiadomo, że jedną stroną konfliktu jest armia amerykańska.

"Essential Killing" to bowiem - jak tłumaczył Skolimowski - "celowo enigmatyczna opowieść o losie jednostki, o człowieku, który zostaje wskutek sytuacji, w jakiej się znalazł, sprowadzony do roli zwierzęcia".

Reklama

Głównego bohatera gra Amerykanin Vincent Gallo, który otrzymał w Wenecji za tę rolę nagrodę dla najlepszego aktora. Gallo nie wypowiada w filmie Skolimowskiego ani jednego słowa.

"Essential Killing" jest wspólną produkcją czterech krajów: Polski, Norwegii, Węgier i Irlandii. Zdjęcia kręcono m.in. w: Izraelu - w kredowym kanionie w pobliżu Morza Martwego; w Warszawie - gdzie w studio, wśród dekoracji, zrealizowano sceny rozgrywające się w amerykańskiej bazie, w której bohater filmu jest przez jakiś czas torturowany, oraz w Norwegii.

Autorem muzyki do "Essential Killing" jest Paweł Mykietyn, a autorem zdjęć - Adam Sikora. Za efekty specjalne w filmie odpowiadało studio Platige Image z Warszawy.