Według regulaminu Amerykańskiej Akademii, do rywalizacji w tej kategorii dopuszczone mogą zostać filmy, które w rodzimym kraju miały premierę w okresie 1 października 2006 - 30 września 2007 i były prezentowane przez siedem kolejnych dni na płatnych pokazach. Dialogi w filmie muszą być prowadzone w większości w językach innych niż angielski.

Wypełnione formularze i kopia filmu z angielskimi napisami muszą trafić do Akademii przed 1 października tego roku. Jeden kraj może zgłosić tylko jeden film. Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej podczas 80. edycji zostaną rozdane 24 lutego 2008 roku.

Tyle formalności. Poza tym za wystawioną do Oscarów produkcją powinny stać pieniądze, i to niemałe - potrzebne przede wszystkim na prowadzenie kampanii w USA. Po drugie, konkursowy obraz musi być poruszający, najlepiej, żeby jego twórcy już byli znani filmowcom zza Oceanu.

Biorąc pod uwagę te wszystkie składniki, znawcy naszego kina podają jeden typ - "Katyń" Andrzeja Wajdy. To film poruszający bardzo poważny temat, nakręcony przez twórców w Akademii szanowanych. Wśród współautorów jest tutaj bowiem sam Andrzej Wajda, którego filmy rywalizowały już kilkukrotnie o Oscary, a który sam otrzymał to honorowe wyróżnienie za całokształt twórczości. Za zdjęciami do filmu stoi operator Paweł Edelman, który pracował przy oscarowych "Pianiście" (nominacja do Oscara za zdjęcia) oraz "Rayu". Nie można też zapominać o światowej sławy kompozytorze Krzysztofie Pendereckim.

Za "Katyniem" przemawia jeszcze jeden argument. Film trafi do regularnej dystrybucji w okresie wyznaczonym przez regulamin Amerykańskiej Akademii Filmowej. Polskich kontrkandydatów nie ma zbyt wielu.

Po raz ostatni nominację do Oscara otrzymał "Człowiek z żelaza" Wajdy w 1982 roku, ale został on wycofany z rywalizacji. W historii nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej nominację w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny otrzymały następujące filmy z Polski:

Oscar 1964: "Nóż w wodzie" (nagroda dla "Osiem i pół")
Oscar 1967: "Faraon" (nagroda dla "Kobiety i mężczyzny")
Oscar 1975: "Potop" (nagroda dla "Amarcord")
Oscar 1976: "Ziemia obiecana" (nagroda dla "Dersu Uzała")
Oscar 1977: "Noce i dnie" (nagroda dla "Czarne i białe w kolorze")
Oscar 1979: "Panny z wilka" (nagroda dla "Blaszanego bębenka")
Oscar 1982: "Człowiek z żelaza" (nagroda dla "Mefista"). Film Wajdy został wycofany z rywalizacji o nagrodę przez ówczesne władze.

Reklama