Hiszpańskiego filmowca niezmiennie interesują piwniczne widziadła i potwory spod łóżka, lecz coraz częściej jedynie sprawuje opiekę artystyczną nad dziełami innych reżyserów, podobnie jak i on zainteresowanych mroczną fantastyką. Nowym nabytkiem del Toro jest Andrés Muschietti, autor kilkuminutowego filmiku grozy – w całości i legalnie do obejrzenia w internecie – który tak zachwycił starszego kolegę po fachu, że ten pomógł mu zebrać fundusze na realizację pełnometrażowej wersji, do tego z pierwszoligowymi aktorami (m.in. Jessica Chastain).

Reklama

Inwestycja zwróciła się z nawiązką, bowiem film zarobił na rynkach zachodnich okrągłą sumkę, a krytyka nie szczędzi pochwał. Czy słusznie? Poniekąd, bo choć "Mama" to faktycznie robota pierwszorzędna i nie ma się czego w kwestii technicznej przyczepić, to scenariuszowe pęknięcie w drugiej połowie filmu pozbawia go charakterystycznej dla horroru o duchach tajemnicy. Historia zaginionych i cudem odnalezionych w leśnej głuszy dziewczynek, za którymi podąża zazdrosna zjawa, osiąga punkt krytyczny już po kilkudziesięciu minutach.

Od tej pory spektakl ciąży ku baśni dla dorosłych, co samo w sobie nie byłoby może złe, ale w tym konkretnym przypadku skutecznie rozładowuje nagromadzone wcześniej napięcie. Muschietti – podobnie zresztą jak i jego mentor – ma talent do snucia opowieści z dreszczykiem (zresztą film rozpoczyna się słowami rodem z baśni), ale chyba za bardzo polega na syntezie pomysłów podpatrzonych u bardziej doświadczonych kolegów.

MAMA | Hiszpania, Kanada 2013 | reżyseria: Andres Muschietti | dystrybucja: UIP | czas: 100 min