Można by podejrzewać, że Święty Mikołaj czy Wielkanocny Zając będą mieli w zanadrzu bardziej wysublimowane środki perswazji niż piącha i broń biała, ale nic z tych rzeczy. Poszli z duchem czasu i nie bawią się w subtelności, co sugerują chociażby tatuaże na przedramionach Mikołaja. Chwaccy obrońcy naszych pociech nie uznają litości i rozprawiają się z przeciwnikiem okrutnie, przy wtórze efektownych rozprysków kolorowych iskier i huku kolejnych uderzeń. Specjaliści od komputerowej magii ze studia DreamWorks znakomicie czują trzeci wymiar i skwapliwie korzystają z danych im możliwości wizualnych. Można nawet zarzucić "Strażnikom marzeń" zbytnie efekciarstwo.

Reklama

Historia wyprowadzona została poniekąd z serii powieści Williama Joyce'a, lecz autor, nie chcąc, żeby odbiorca zmuszony był przebijać się przez tę samą opowieść i w kinie, i z książką w ręku, opracował na potrzeby filmu oryginalny scenariusz i przeniósł akcję o dwieście lat do przodu, czyli mniej więcej w nasze czasy. Święty Mikołaj, Piaskowy Dziadek i spółka utracili już nieco kontakt z rzeczywistością, zapętleni w swoich dorocznych obowiązkach. Mechanicznie wykonują bożonarodzeniowe, wielkanocne czy nawet codzienne zobowiązania względem najmłodszych, zapominając o łączącej ich z nimi więzi. Tym łatwiejszy łup nasi milusińscy stanowią dla Mroku, który plugawi ich sny, sprawiając, że tracą wiarę w swoich bohaterów. Ratunkiem wydaje się niepokorny outsider Jack Mróz, pomniejszy duch zimy, który nie zatracił nic ze swojej radości czerpanej z obcowania z maluchami. Mianowany Strażnikiem ma poprowadzić przyjaciół do walki i na nowo rozbudzić dziecięcą wyobraźnię.

Pięknie prezentująca się animacja może razić fabularnymi schematami i brakiem scenariuszowego wyrafinowania, a publiczność docelową znudzić albo stosunkowo długimi scenami dialogowymi, albo widowiskową naparzanką. Jednak w warstwie treściowej to film urokliwy i szczery, porusza odpowiednie, charakterystyczne dla podobnych opowieści struny i to w nich, a nie trójwymiarowych fajerwerkach należy szukać sedna "Strażników marzeń".

STRAŻNICY MARZEŃ | USA 2012 | reżyseria: Peter Ramsey | dystrybucja: UIP | czas: 97 min