Syn Gerarda, w młodości niepokorny i skłonny do awantur, w połowie lat 90. uległ wypadkowi motocyklowemu. Osobiste i zdrowotne perturbacje nie przeszkodziły mu jednak w karierze aktorskiej. Gdyby nie tragiczne w skutkach zapalenie płuc, jakiego aktor nabawił się w 2008 roku, zapewne rozwijałaby się ona dalej.
Reklama
W debiutanckim filmie Leonor Depardieu kreuje postać Bruna, drobnego złodziejaszka, który pewnego dnia spotyka na swojej drodze Isabelle – nauczycielkę niemieckiego. Oboje żyją bez przekonania: ona bez przekonania uczy, on bez przekonania kradnie. Jak się okazuje, z przekonaniem potrafią jedynie kochać. Gdy mężczyzna poważnie narazi się policji i będzie zmuszony uciekać, Isabelle bez wahania podąży za nim.
Wyeksponowana na ekranie relacja między kochankami niewiele ma wspólnego z melodramatycznym uniesieniem. Wydaje się ona po prostu jednym ze sposobów na odwleczenie nieuchronnej klęski. I choć Leonor optymistką nie jest, udało jej się mimo wszystko przemycić w tej historii pogodę ducha i baśniowość – zwłaszcza w drugiej części filmu, pokazującej ucieczkę Bruna i Isabelle przez las. Mieszanka nastrojów i gatunków dała w efekcie historię realistyczną, ale niepozbawioną onirycznych akcentów.
PRAWDZIWA MIŁOŚĆ | Francja 2009 | reżyseria: Sarah Leonor | dystrybucja: Spectator | czas: 96 min