Wątek lekarza dzielącego swój czas między duńskie miasteczko a ogarnięte wojną Kongo razi popową metafizyką w stylu "Babel" Alejandro Gonzaleza Inarritu. Jednak reżyserka Susanne Bier wygrywa, gdy spuszcza z tonu, odstawia na bok dęte metafory i wybiera znacznie bardziej kameralną perspektywę. "W lepszym świecie" staje się wtedy wiarygodną opowieścią o dwóch rodzinach, których członkowie zagubili się w poszukiwaniu życiowego wzorca.

Problematykę filmu uwiarygodnia wybór najważniejszych bohaterów. Reżyserka spogląda na rzeczywistość oczyma dwóch kilkunastoletnich chłopców – Christiana i Eliasa. Z tej perspektywy najciekawszym tematem "W lepszym świecie" wydaje się kryzys męskości pociągający za sobą kompromitację autorytetu ojca. Choć obaj chłopcy znacząco różnią się temperamentem i skalą życiowych doświadczeń, łączy ich właśnie pogardliwy stosunek do ojców. Pretensje młodych bohaterów wydają się uzasadnione. Dorośli mężczyźni z filmu są jednakowo przegrani, naiwni, a przede wszystkim – jako niepoprawni idealiści – nie radzą sobie w świecie nastawionym na agresywną walkę o przetrwanie.

Film Bier nie ogranicza się do krytyki określonej życiowej postawy. Siła tej opowieści polega na umiejętności wykreowania świata pozbawionego łatwych wyborów i prostych opozycji. Sfrustrowani, pozbawieni rozsądnej alternatywy Christian i Elias błądzą w życiu po omacku. Coraz wyraźniej poddają się instynktom. Bier buduje napięcie jak w najlepszym thrillerze – stopniowo przygotowuje odbiorcę na moment, gdy kumulujące się w młodych bohaterach negatywne emocje będą musiały eksplodować.

Niedojrzały, głupi wybuch agresji pociąga za sobą zaskakujące oczyszczenie. Bier ujawnia się jako zwolenniczka terapii wstrząsowej, próbuje udowodnić, że do przezwyciężenia marazmu niezbędne jest emocjonalne przekroczenie granic, które prowadzi do oczyszczenia. Błąd popełniony przez chłopców wpływa nie tylko na nich samych, również na ich ojców. Skłania do tego, by przedefiniować wartości, przemyśleć swoje życie i zbudować świat na nowo. Być może nie będzie jeszcze na to za późno.

W LEPSZYM ŚWIECIE | Dania 2010 | reżyseria: Susanne Bier | dystrybucja: Vivarto | czas: 113 min