Pierwowzór opisywał żmudną drogę, jaką musiał przejść tytułowy bohater, by stać się wojownikiem kung-fu. Najgorsze – treningi, wyrzeczenia, szyderstwa – Po ma więc już za sobą. Nazywany Smoczym Wojownikiem stał się ulubieńcem mieszkańców okolicznych wiosek i wraz ze swoimi przyjaciółmi, mistrzami sztuk walki zwanymi Potężną Piątką, broni najsłabszych przed złem. A ono podnosi swój łeb, czy też raczej należy powiedzieć – pawi ogon. Zgorzkniały paw lord Shen zaczyna swój marsz na podbój Chin, a jego pierwszym celem jest Po – wróżby ostrzegają, że uzurpator zginie z ręki wojownika odzianego w czerń i biel. Shen ma zresztą niejedno na sumieniu, a sekrety z jego przeszłości sprawią, że dzielna panda będzie musiała zupełnie inaczej spojrzeć na świat.

Reklama

Twórcy "Kung Fu Pandy" planują aż sześć części serii. Nie wiem, jak poradzą sobie z kolejnymi, ale druga udała im się znakomicie. Nie tylko udało im się rozbudować charaktery znanych już bohaterów, ale i wprowadzić na scenę znakomicie nakreślone nowe postacie: Shen jest czarnym charakterem na miarę filmów o Bondzie, ale show i tak kradnie mu szef jego przybocznej wilczej straży.

Każdy z elementów tego filmu został perfekcyjnie dopracowany: od gwiazdorskiej obsady dubbingu, poprzez muzykę Hansa Zimmera, po niewymuszony humor i liczne nawiązania do filmowej kopanej klasyki. I choć truizmem jest dziś chwalenie świetnej animacji, tym razem trzeba poświęcić jej parę słów – pod tym względem "Kung Fu Panda 2" zapiera dech w piersiach. Pięknie zaplanowane kadry, dynamiczny montaż, inteligentnie wykorzystana w scenach snów tradycyjna animacja, wreszcie doskonałe 3D – efektowne, ale nie efekciarskie. Już choćby dla samej przyjemności patrzenia na wyczarowane przez komputerowych magików chińskie pejzaże warto się wybrać do kina.

Naucz się zachowywać równowagę – powtarza krnąbrnemu Po trenujący go mistrz Shifu, ale jego mądrości wzięli sobie do serca także twórcy drugiej części "Kung Fu Pandy". Równowagę między akcją i refleksją, humorem i wzruszeniem zaiste zachowali idealną.

KUNG FU PANDA 2 | USA 2011 | reżyseria: Jennifer Yuh Nelson | dystrybucja: UIP | czas: 95 min