Samotnik, owiany czarną legendą swoich niegdysiejszych przewin – prawdziwych czy domniemanych – trafia do zakładu pogrzebowego prowadzonego przez rzutkiego Franka Quinna (Bill Murray), faceta, który z niejednego pieca chleb jadł i gotów jest podjąć się nietypowego zadania. Każdy sposób na zarobienie pieniędzy wydaje się dobry, zwłaszcza że czasy są ciężkie, bo to Ameryka Wielkiego Kryzysu.
Reklama
Oto klient życzy sobie pogrzebowej imprezy, na której będzie mógł licznie zgromadzonej publiczności opowiedzieć prawdziwą historię swojego życia, by przed śmiercią uzyskać przebaczenie – zwłaszcza ze strony swej niegdysiejszej ukochanej Mattie (Sissy Spacek).
Sarkastyczny humor, lekko bajkowy entourage i wdzięk ludowej przypowiastki czynią ten film lekką rozrywką, choć w podtekście czają się i poważniejsze tematy, dotyczące – było nie było – spraw ostatecznych. Powstały w koprodukcji z naszym ITI skromny film uwodzi wybitną obsadą i wzruszającą historią. Rzecz to warta życzliwej uwagi, a seans nie będzie stratą czasu.
AŻ PO GRÓB | USA, Niemcy, Polska 2009 | reżyseria: Aaron Schneider | dystrybucja: TiM Film Studio