"Projekt Nim" to dramatyczna opowieść o przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych naukowym eksperymencie, który miał udowodnić, że szympans wychowywany przy użyciu takich metod, jakie stosowane są przy wychowywaniu ludzkich dzieci, może nauczyć się komunikować za pomocą języka.

Reklama

Mały szympans trafia do rąk absolwentki psychologii, która sama jest matką trójki dzieci. Za odpowiednim wynagrodzeniem kobieta ma wychowywać go tak, jakby był jej własnym dzieckiem. Z czasem Nim przechodzi z rąk do rąk; wpływa na życie każdej z osób, która nim się opiekuje. W wieku pięciu lat zna już 120 słów. Ma rozwiniętą ludzką naturę i przyzwyczajenia. Niestety, z przyczyn finansowych, projekt zostaje zamknięty, a życie Nima diametralnie się zmienia. Dorosły już szympans wraca do odosobnionej klatki, z której zabrano go w dzieciństwie.

– James Marsh w centrum swojej opowieści stawia nie tylko zdolnego, wrażliwego szympansa, ale też wyjątkowo słabych ludzi – pozbawionych empatii, odwagi, nieodpowiedzialnych i niedojrzałych. Nim zmarł na atak serca w wieku 26 lat, spośród kilkunastu opiekunów tylko jeden odwiedzał go do końca życia – pisze Marta Strzelecka w recenzji w "Dzienniku Gazecie Prawnej".