"Lady" to rzecz o życiu prywatnym i politycznej działalności znanej birmańskiej opozycjonistki. 66-letnia obecnie Aung San Suu Kyi od ponad dwóch dekad jest ikoną demokratycznego oporu przeciwko juncie wojskowych rządzących jej ojczyzną. 15 z ostatnich 22 lat spędziła w areszcie domowym. W listopadzie 2010 r. została z niego zwolniona, niecały tydzień po pierwszych od 20 lat wyborach w Birmie.

Reklama

W 1991 r. Aung San Suu Kyi otrzymała pokojowego Nobla. W 2001 r. grupa U2 zadedykowała jej piosenkę "Walk On".

U Bessona w rolę Aung San Suu Kyi wcieliła się pochodząca z Malezji Michelle Yeoh. W obsadzie jest też m.in. aktor brytyjski, David Thewlis, który zagrał męża opozycjonistki, Michaela Arisa. Muzykę do filmu skomponował jeden z ulubionych współpracowników Bessona, Eric Serra.

Starałem się opowiedzieć prostą, uczciwą historię o dobrym człowieku. Jestem z tego filmu zadowolony – powiedział Besson, gdy w połowie kwietnia promował "Lady" na festiwalu Off Plus Camera w Krakowie. – Staraliśmy się być jak najbliżsi prawdy. Większość przyjaciół Aung San Suu Kyi jednak albo już nie żyje, albo przebywa w więzieniach, dlatego trudno było zdobyć informacje o niej, o tym, jaka jest prywatnie, od jej znajomych – opowiadał na spotkaniu z polskimi widzami.

Luc Besson, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, urodził się w 1959 r. w Paryżu. Filmy realizuje od lat 80. Do najbardziej znanych w jego dorobku należą: "Wielki błękit" z Jeanem Reno (1988), "Nikita" z Anne Parillaud (1990), "Leon zawodowiec" z Jeanem Reno i Natalie Portman (1994), "Piąty element" z Brucem Willisem i Millą Jovovich (1997), a także "Joanna d'Arc" (1999) oraz familijne historie o Arturze i Minimkach (2006, 2009). Besson współtworzył ponadto - jako scenarzysta - filmy innych reżyserów. Napisał scenariusze m.in. do serii francuskich komedii pt. "Taxi" oraz filmów "Wasabi - Hubert zawodowiec", "Purpurowe rzeki II: Aniołowie Apokalipsy", "Colombiana".