"Nie opuszczaj mnie" na podstawie scenariusza Ewy Stankiewicz, powstało po artystyczną opieką Agnieszki Holland, a w filmie wystąpili m.in. Agnieszka Grochowska, Wojciech Zieliński, Daniel Olbrychski i Grażyna Barszczewska.

Reklama

Główni bohaterowie to Joanna i Łukasz. Joanna jest 30-letnią dziennikarką, która dowiaduje się, że jej matka jest ciężko chora. Kobieta rzuca wszystko i jedzie do rodzinnego miasta. Łukasz, silny i zdecydowany młody mężczyzna, szuka własnej drogi. Próbuje dostrzec wokół siebie znaki i podąża za nimi. Znaki prowadzą do Joanny.

"Tragiczne doświadczenia bohaterów zmuszają ich do przełamywania społecznych, kulturowych oraz obyczajowych barier, które towarzyszą im na co dzień. Kierują nimi dwa podstawowe instynkty: instynkt życia i instynkt miłości" – opisują film jego twórcy.

Ale recenzenci nie zostawiają na nim suchej nitki: "Film jest toporny, brakuje mu dystansu i ironii, wyobraźnia reżyserki to ekwiwalent mentorskich połajanek "trzech kumpli" z "Frondy" zderzony z subtelnością niemieckiego pornola, a tak zwana prawość to wyłącznie bezprawie." (Łukasz Maciejewski w miesięczniku "Film")