Za "Lincz" przyznano Grand Prix na ubiegłorocznym Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Łukaszewicz zrealizował ten film według własnego scenariusza, inspirując się prawdziwymi zdarzeniami, które miały miejsce w 2005 r. we Włodowie (Warmińsko-Mazurskie), gdy z rąk sąsiadów zginął recydywista Józef C.

Reklama

Akcja filmu rozgrywa się w mazurskiej wsi. Zamordowany zostaje 60-letni mężczyzna. W zabójstwo zamieszanych jest sześciu miejscowych. Denat okazuje się być recydywistą, który przez lata terroryzował okoliczne wsie. Miejscowi, wcześniej niekarani, zostają oskarżeni o morderstwo ze szczególnym okrucieństwem. W postać recydywisty wcielił się Wiesław Komasa. W obsadzie są też m.in.: Leszek Lichota, Łukasz Simlat, Iza Kuna i Tamara Arciuch. Autorem zdjęć jest Witold Stok. "Lincz" to reżyserski debiut Krzysztofa Łukaszewicza.

Jury festiwalu "Młodzi i Film", pod przewodnictwem rektora łódzkiej "filmówki" Roberta Glińskiego, uznało "Lincz" za najlepszy polski debiut reżyserski w 2010 r. i uhonorowało go nagrodą Wielkiego Jantara. Za "szokujący obraz polskiej rzeczywistości" i "ukazanie słabości państwa w obronie zagrożonej jednostki" - napisali jurorzy w uzasadnieniu werdyktu.

Nagrodę za debiut aktorski w głównej roli męskiej otrzymał w Koszalinie Leszek Lichota. Za "Lincz" przyznano ponadto Nagrodę Specjalną Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej we Wrześni.

Główną bohaterką "Miliona dolarów", nowego filmu Kondratiuka, twórcy "Dziewczyn do wzięcia" (1972), jest Bożena, skromna urzędniczka zatrudniona w wielkim banku, prywatnie żona Stasinka, lenia i życiowego niedojdy.

Pewnego dnia małżonkowie stają przed szansą zmiany swego losu. Sąsiadka, samotna staruszka, umiera, wcześniej dziedzicząc milion dolarów. Bożena i Stasinek pragną "zaopiekować się" pieniędzmi. Okazuje się, że nie tylko oni są zainteresowani przejęciem fortuny. Dolary ma na oku również grupa miejscowych cwaniaczków.

W obsadzie komedii są m.in.: Kinga Preis (w roli głównej), Tomasz Karolak, Rafał Mohr, Andrzej Grabowski, Jakub Gierszał, Joanna Kulig i Hanna Konarowska. Scenariusz napisał Kondratiuk, wspólnie z Dominikiem W. Rettingerem. Muzykę do "Miliona dolarów" skomponował Leszek Możdżer.

Reklama

Na polskie ekrany trafi także nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej dokument "Armadillo - wojna jest w nas" (Dania, reż. Janus Metz Pedersen). To zrealizowana w 2009 r. opowieść o duńskich żołnierzach stacjonujących w bazie Armadillo w południowym Afganistanie. Młodzi mężczyźni traktują początkowo operację wojskową niczym emocjonującą zabawę w gronie kolegów, "grę w paintball". Po spotkaniu z talibami, przerażeni, szybko zmieniają swoje spojrzenie na wojnę.

Od piątku w kinach będzie można oglądać również amerykański horror "Ksiądz 3D" (reż. Scott Charless Stewart) z Paulem Bettanym w roli tytułowej. Film powstał w technice 3D, na podstawie komiksu Min-Woo Hyunga. Bohater, ksiądz Ivan Issac, wypowiada posłuszeństwo Kościołowi i rusza śladem wampirów, które porwały jego siostrzenicę.