Według doniesień prasowych McQueen nie może przeboleć, że nie uznano jego wkładu w scenariusz filmu. Ridley odmówił podobno dodania nazwiska reżysera "Zniewolonego" jako współscenarzysty obrazu.

Reklama

Podczas gali wręczenia Oscarów, John Ridley, odbierając statuetkę, nie wspomniał o McQueenie w swoich licznych podziękowaniach. Kiedy kilkadziesiąt minut później tym razem reżyser otrzymywał Oscara, jako jeden z producentów filmu, nie podziękował Ridleyowi.

Podobne sytuacje miały miejsce podczas ceremonii rozdania Złotych Globów i nagród BAFTA. Konflikt pomiędzy autorami "Zniewolonego" stara się załagodzić Brad Pitt, współproducent filmu.

"Zniewolony. 12 Years a Slave" przedstawia prawdziwą historię Solomona Northupa, wykształconego i żonatego czarnoskórego mężczyzny, który został uprowadzony w 1841 roku i podstępem sprzedany do niewoli. Chociaż urodził się jako wolny człowiek, zmuszono go do niewolniczej pracy na plantacji bawełny w Luizjanie. Wolność odzyskał dopiero po 12 latach. Film otrzymał trzy statuetki Oscara – dla najlepszego filmu, za najlepszy scenariusz adaptowany i dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Lupita Nyong'o).