"Operacja Argo" zwyciężyła w kategorii najlepszy film, a Ben Affleck otrzymał za ten obraz nagrodę dla najlepszego reżysera. Trzy dni wcześniej w tej samej kategorii nie udało mu się uzyskać nominacji do Oscara.

Reklama

Nagrodę dla najlepszego aktora otrzymał Daniel Day-Lewis za tytułową rolę w filmie "Lincoln" opowiadającym o szesnastym prezydencie USA. Była to jedyna nagroda dla filmu Spielberga, który otrzymał aż siedem nominacji do Złotych Globów. Sensację wzbudził były prezydent USA Bill Clinton, który podczas gali rozdania nagród przedstawił ten film.

Za najlepszą aktorkę uznano Jessicę Chastain za rolę w filmie "Wróg numer jeden", w którym wcieliła się w postać agentki CIA ścigającej Osamę bin Ladena.

"Les Misérables. Nędznicy", kinowa wersja bijącego rekordy popularności musicalu, opartego na motywach powieści Victora (Wiktora) Hugo, otrzymał nagrody w trzech kategoriach: najlepsza komedia lub musical, oraz dla aktorów Anne Hathaway i Hugh Jackmana. Hathaway otrzymała Złoty Glob za drugoplanową rolę kobiecą. Jackman dla najlepszego aktora w kategorii komedia i musical.

Nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego otrzymał Christoph Waltz za rolę w westernie "Django" w reżyserii Quentina Tarantino. "Django" wyróżniono również w kategorii najlepszy scenariusz.

Reklama

Kanadyjski kompozytor Mychael Danna został uhonorowany Złotym Globem za muzykę do filmu "Życie Pi", a brytyjska piosenkarka Adele otrzymała statuetkę za piosenkę do filmu o przygodach Jamesa Bonda – "Skyfall".

Reklama

Nagrodę za najlepszy film obcojęzyczny otrzymała francusko-niemiecko-austriacka "Miłość" Michaela Hanekego.

Nagrodę za całokształt twórczości otrzymała Jodie Foster, która ma na swoim koncie m.in. Oscary za role filmach "Milczenie owiec" i "Oskarżeni".

Ceremonia wręczenia Złotych Globów, prestiżowych nagród Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej, odbyła się w Los Angeles po raz 70.