Dotychczasowi polscy zdobywcy Oscarów:
1942 - Leopold Stokowski, Oscar za muzykę do filmu animowanego "Fantazja" Walta Disneya
1954 - Bronisław Kaper, za muzykę do filmu "Lili" Charlesa Waltersa
1983 - Zbigniew Rybczyński, za krótkometrażowy film animowany "Tango"
1994 - Janusz Kamiński, za zdjęcia do filmu "Lista Schindlera" Stevena Spielberga
1994 - Allan Starski i Ewa Braun, za scenografię i dekorację wnętrz do filmu "Lista Schindlera" Stevena Spielberga
1999 - Janusz Kamiński, za zdjęcia do filmu "Szeregowiec Ryan" Stevena Spielberga
2000 - Andrzej Wajda, honorowy Oscar za całokształt twórczości
2003 - Roman Polański, za reżyserię filmu "Pianista"
2005 - Jan A.P. Kaczmarek, za muzykę do filmu "Marzyciel" Marca Forstera
2008 - polsko-brytyjski "Piotruś i wilk" (reż. Suzie Templeton) zdobył Oscara w kategorii krótkometrażowy film animowany
Polacy nominowani do Oscarów:
1964 - nominacja dla filmu "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego w kategorii obraz nieanglojęzyczny (Oscara zdobył film "Osiem i pół" Federico Felliniego)
1967 - nominacja dla filmu "Faraon" Jerzego Kawalerowicza w kategorii obraz nieanglojęzyczny (Oscara przyznano za film "Kobieta i mężczyzna" Claude'a Leloucha)
1975 - nominacja dla filmu "Potop" Jerzego Hoffmana w kategorii obraz nieanglojęzyczny (Oscara zdobył film "Amarcord" Federico Felliniego)
1976 - nominacja dla filmu "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy w kategorii obraz nieanglojęzyczny (Oscara przyznano za film "Dersu Uzała" Akiry Kurosawy)
1977 - nominacja dla filmu "Noce i dnie" Jerzego Antczaka w kategorii obraz nieanglojęzyczny (Oscara zdobył film "Czarne i białe w kolorze" Jeana-Jacquesa Annaud)
1980 - nominacja dla filmu "Panny z Wilka" Andrzeja Wajdy w kategorii obraz nieanglojęzyczny (Oscara przyznano za film "Blaszany bębenek" Volkera Schloendorffa)
1982 - nominacja dla filmu "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy w kategorii obraz nieanglojęzyczny (Oscara zdobył film "Mefisto" Istvana Szabo)
1986 - nominacja dla filmu w reżyserii Agnieszki Holland "Gorzkie żniwa" w kategorii obraz nieanglojęzyczny; kraj produkcji tego filmu: RFN (Oscara zdobył film argentyński, "Wersja oficjalna", reż. Luis Puenzo)
1992 - nominacja dla Agnieszki Holland w kategorii scenariusz adaptowany za scenariusz filmu "Europa, Europa" (Oscara otrzymał autor scenariusza "Milczenia owiec", Ted Tally)
1998 - nominacja dla Janusza Kamińskiego w kategorii najlepsze zdjęcia - za zdjęcia do filmu "Amistad" Stevena Spielberga (Oscara otrzymał Russell Carpenter za zdjęcia do filmu "Titanic" Jamesa Camerona)
2002 - nominacja dla Sławomira Idziaka w kategorii najlepsze zdjęcia - za zdjęcia do filmu "Helikopter w ogniu" Ridleya Scotta (Oscara zdobył Andrew Lesnie za zdjęcia do filmu "Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia" Petera Jacksona)
2002 - nominacja dla Sławomira Fabickiego (reżyser) i Bogumiła Godfrejówa (operator) za krótkometrażowy film "Męska sprawa" (Oscara otrzymał amerykański film "The Accountant" Raya McKinnona i Lisy Blount)
2003 - nominacja dla Pawła Edelmana w kategorii najlepsze zdjęcia - za zdjęcia do filmu "Pianista" Romana Polańskiego (Oscara otrzymał Conrad L. Hall za zdjęcia do filmu "Droga do zatracenia" Sama Mendesa)
2003 - nominacja dla Anny Sheppard w kategorii najlepsze kostiumy - za kostiumy do filmu "Pianista" Romana Polańskiego (Oscara otrzymała Colleen Atwood za kostiumy do filmu "Chicago" Roba Marshalla)
2003 - nominacja dla Tomasza Bagińskiego w kategorii krótkometrażowy film animowany, za film "Katedra" (Oscara zdobył amerykański film "The Chubbchubbs!" Erica Armstronga)
2005 - nominacja dla filmu "Dzieci z Leningradzkiego" Hanny Polak i Andrzeja Celińskiego w kategorii krótkometrażowy dokument (Oscara zdobył amerykański film "Mighty Times: The Children's March" Roberta Houstona)
2008 - nominacja dla filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy w kategorii obraz nieanglojęzyczny (Oscara przyznano za austriacki film "Fałszerze", reż. Stefan Ruzowitzky)
2008 - nominacja dla Janusza Kamińskiego w kategorii najlepsze zdjęcia - za zdjęcia do filmu "Motyl i skafander" Juliana Schnabla (Oscara otrzymał operator Robert Elswit, autor zdjęć do filmu "Aż poleje się krew")
2008 - nominacja dla kanadyjskiego filmu "Madame Tutli-Putli" w kategorii krótkometrażowa animacja; reżyserzy tego filmu to mieszkający w Kanadzie Polak Maciek Szczerbowski i Kanadyjczyk Chris Lavis (Oscara zdobył polsko-brytyjski "Piotruś i wilk", reż. Suzie Templeton)
2010 - film "Królik po berlińsku" w reżyserii Bartka Konopki otrzymał nominację do Oscara w kategorii krótkometrażowy dokument (Oscara przyznano za produkcję amerykańską, "Music by Prudence" w reż. Rogera Rossa Williamsa)
2012 - film "W ciemności" w reżyserii Agnieszki Holland (koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska) został nominowany do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny
2012 - Janusz Kamiński zdobył nominację do Oscara w kategorii najlepsze zdjęcia, za zdjęcia do filmu Stevena Spielberga "Czas wojny"
Komentarze(2)
Pokaż:
Pondt: przegina Redakcja z tekstem: <<2008 - polsko-brytyjski "Piotruś i wilk" (reż. Suzie Templeton) zdobył Oscara w kategorii krótkometrażowy film animowany>>. To tylko film częściowo zrealizowany w Polsce, ale w żaden sposób nie mieszczący się w kategorii "polsko-brytyjski", a tym abrdziej w kategorii "Oscar polsko-brytyjski" (to tak mniej wiĘcej, jak by napisac, ze jednen z odcinków Bonda jest filmem tajlandzko-brytyjskim: bo kawałek plenerów nakręcono w Tajlandii)
Manipulacja jest dobrze ukryta, a jej celem było zapewne pozyskanie sympatii wpływowego lobby żydowskiego, które ma dużo do powiedzenia przy przynawaniu oscarów. Ale do rzeczy.
Oto mamy Lwów pod niemiecką okupacją. Z jednej strony słaniających się na nogach z głodu Żydów, z drugiej strony spasionych Polaków, którzy chodzą do sklepu, wypisz wymaluj takich jak obecne osiedlowe, kupują, jak gdyby nigdy nic, wędlinkę, owoce, pieczywo itp. Każdy przyzwoity człowiek oglądając to myśli sobie: cholera, a nie mógli kupić więcej i dać Żydom, aby nie umarli z głodu? Takie same wrażenie robią ubrania. Żydzi w łachmanach, Polacy jakby wyszli z przedwojennego pisma o modzie.
Tymczasem od początku okupacji (październik 1939 r.) na terenie Generalnego Gubernatorstwa (a więc także przyłączonym w 1941 r. "dystrykcie Galicja") obowiązywały kartki na jedzenie. Dla Polaków przewidziano limit 700 kalorii dziennie (człowiek, aby przeżyć musi jeść około 1500), dla Żydów 400. Stąd zresztą słynna piosenka: "teraz jest wojna, kto nie handluje, nie żyje". Ale handel jedzeniem poza oficjalnym rynkiem był karany śmiercią i zakupów czarnorynkowych nie dokonywało się w sklepach, tylko w domach, konspiracyjnie. Kartki były również na ubrania. Polacy żyli głównie z tego co dawały rodziny ze wsi i było przemycane do miast. Nadwaga po 3 latach wojny była przywilejem Niemców, a i to tylko tych dobrze sytuowanych.
Polska była traktowana przez Niemców jako źródło kapitału na wojnę. Przez 6 lat okupacji wszystko co Niemcy mogli, to rabowali i używali dla swoich korzyści. Za 6 lat niewolniczej pracy nie dostaliśmy od Niemców nigdy odszkodowania. Tymczasem oglądając film Holland miałem wrażenie, że Polakom za Niemców było lepiej niż w PRL. Tak dobrze zaopatrzonych sklepów nie było bowiem nawet za Gierka. Zupełnym "odjazdem" jest także scena, w której główny bohater chce kupić "swoim" Żydom pomarańcze (skąd miałyby się wziąć w okupowanej Europie w sklepach?).
W tej sytuacji przypominanie, że w Polsce Niemcy za pomoc Żydom mordowali "z mocy prawa" nie tylko "winnych", ale także rodziny i sąsiadów (zbiorowa odpowiedzialność) jest zbędne.
Zwieńczeniem manipulacji jest epitafium po informacji, że główny bohater fil