Pasuje do każdej, nawet najdroższej sukni i świetnie się prezentuje w każdym, nawet najbardziej ekskluzywnym wnętrzu. Nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej jest bez wątpienia najbardziej prestiżowym trofeum każdego twórcy filmowego. Złośliwi twierdzą, że dzień rozdania Oscarów to święto tylko i wyłącznie kinematografii amerykańskiej, ale i tak siadają przed telewizorami, by zobaczyć, kto będzie ściskał nogi statuetki i całował ją ze wzruszeniem w czoło.

Oto garść szczegółów związanych ze statuetką Oscara:

- waży 3,9 kilograma i ma 35 centymetrów wysokości,

- przedstawia rycerza stojącego na rolce filmu i opartego o miecz,

- Oscar nie jest wykonany ze szczerego złota: to tak zwane britannium, czyli stop cyny, antymonu i miedzi, pokryte 24-karatowym złotem,

- zaprojektował go niejaki Cedric Gibbons w 1928 roku,

- oficjalna nazwa nagrody brzmi Academy Award of Merit, ale od 1939 roku przyjęło się nazywać ją Oscarem.

Legenda głosi, że takie imię nadała statuetce sama Bette Davis. Jednak wielu badaczy historii Oscara przychyla się do koncepcji, która głosi, że złotego rycerza ochrzciła Margaret Herrick, bibliotekarka Akademii. Na widok statuetki miała krzyknąć, że przypomina ona jej wuja, Oscara Pierce'a.

Pierwsza ceremonia rozdania Oscarow odbyła się dnia 16 maja 1929.  W tym roku obejrzymy ją 27 lutego, odbędzie się w Kodak Theater w Los Angeles. Poprowadzą ją James Franco i Anne Hathaway.