Jedyna taka drużyna olimpijska

Na samym początku lat 90., w niełatwym i specyficznym okresie transformacji, w polskim środowisku piłkarskim narodził się nowatorski pomysł na tworzoną właściwie od zera drużynę olimpijską. Koncepcja ta została dostosowana do możliwości nowo narodzonego polskiego kapitalizmu. Kilku biznesmenów i polityków wspierających ten ambitny projekt zmuszonych było wtedy prowadzić niełatwą, zakulisową grę z klubami sportowymi i władzami piłkarskimi.

Za sterami olimpijskiej ekipy stał wyjątkowy trener. Trudny charakter i przebojowość Janusza Wójcika odcisnęły na drużynie niezwykłe piętno. Popularny "Wójt" budził respekt wśród swoich piłkarzy, ale był też dla nich niczym drugi ojciec. Faktem jest, że to pod jego skrzydłami młoda, biało-czerwona reprezentacja w brawurowy sposób zaistniała w sportowej i społecznej świadomości nie tylko w Polsce, ale też w Europie i na świecie. Polacy pokazali ogromną wolę walki, pokonując nie tylko faworyzowanych przeciwników, ale także wiele pozasportowych trudności.

Reklama

Legendarny mecz Polaków na Camp Nou

Reklama

Zwieńczeniem tej drogi był spektakularny olimpijski finał, w którym Polacy zmierzyli się z Hiszpanami, których na legendarnym stadionie Camp Nou wspierało 95 tys. kibiców! Andrzej Juskowiak, Wojciech Kowalczyk i Jerzy Brzęczek kontra Pep Guardiola, Luis Enrique i Kiko – te nazwiska pisały, a w przypadku Guardioli i Enrique nadal nieprzerwanie piszą historię futbolu. Choć Biało-Czerwoni przegrali wtedy z gospodarzami 2:3, tracąc decydującą bramkę w 90. spotkania, to wracali do kraju w chwale bohaterów.

O kulisach drogi do olimpijskiego podium w najnowszej produkcji Viaplay opowiedzą czołowe postaci srebrnej drużyny – m.in. wspomniani Juskowiak, Kowalczyk i Brzęczek, ale też Aleksander Kłak i Tomasz Łapiński. Sukces ten miał nie tylko wymiar sportowy. Pasjonującą historię powstania i finansowania drużyny opowiadają również m.in. były premier Jan Krzysztof Bielecki, a także czołowi na początku lat 90. polscy dziennikarze, artyści i działacze piłkarscy. W serialu nie zabraknie również wypowiedzi najlepszych obecnie ekspertów piłkarskich w kraju, m.in. Michała Zachodnego i Piotra Żelaznego z Viaplay.

"1992: Wielka gra". Kto stoi za serialem?

Za produkcję serialu dokumentalnego Viaplay "1992: Wielka gra" odpowiada Telemark ("Wielka woda", "Pakt", "Bez tajemnic"). Producentem serialu jest Maciej Kubicki ("Pianoforte", "Over the Limit"), a jego reżyserem Michał Bielawski ("Mundial. Gra o wszystko", "Wiatr. Thriller dokumentalny"). Autorami zdjęć są Michał Gruszczyński i Filip Drożdż, za montaż odpowiada Maciej Walentowski, a muzykę stworzył Tymoteusz Witczak. Produkcja była nadzorowana przez Barbarę Wiśniewską-Grzesiak, Executive Producer Scripted, Viaplay Group.

Wszystkie trzy odcinki serialu będą dostępne od 7 marca w Viaplay.

Trwa ładowanie wpisu