Wśród wysp, do zamieszkania na których zachęca irlandzki rząd, znalazła się Inis Mor, gdzie kręcony był nominowany do Oscara film z 2022 roku "Duchy Inisherin", który można oglądać na Disney+.

Reklama

Wyspa Inis Mor

Inis Mor należy do grupy trzech wapiennych Wysp Aran, które leżą na zachód od wybrzeża Irlandii. Stanowią one atrakcję turystyczną m.in. ze względu na swój surowy krajobraz.

Kryzys demograficzny

Stali mieszkańcy wysp są codziennie odcinani od kontaktu ze światem zewnętrznym przez pływy i nie mają połączenia mostem lub groblą ze stałym lądem - przekazał irlandzki rząd, publikując plan na początku czerwca. W ciągu ostatnich 20 lat populacja wysp spada, na niektórych mieszkają zaledwie dwie osoby przez cały rok, około 30 wysp zamieszkuje mniej niż 3 tys. osób. Jednocześnie jednak pozostają one ważną atrakcją irlandzkiej turystyki i odwiedza je rocznie ponad 30 tys. osób.

"Ciągłym zmartwieniem społeczności wyspiarskich, zarówno w kraju, jak i za granicą, jest utrzymanie poziomu populacji ich wysp" - stwierdził irlandzki rząd. "Społeczności wyspiarskie mają generalnie wyższy niż średni profil wiekowy, ponieważ wielu młodych dorosłych opuszcza wyspy, aby skorzystać z możliwości dalszej edukacji lub zatrudnienia gdzie indziej".

Irlandia śladem Włoch

Reklama

Irlandzki plan przypomina włoskie zabiegi sprzedaży domów w małych miasteczkach za 1 euro, aby zachęcić do sprowadzenia się do nich nowych mieszkańców - zauważa portal CBS.

Aby zakwalifikować się do irlandzkiego programu, należy wpierw zakupić nieruchomość na jednej z wysp lub być w procesie jej zakupu. Obiekt musi być niezamieszkany przez co najmniej dwa lata. Nie ma ograniczeń dotyczących narodowości nabywców domów, jednak Irlandia wymaga, aby wyspy były zamieszkane przez cały rok, dlatego w przypadku obcokrajowców konieczne byłoby uzyskanie pozwolenia na pobyt stały.