Polscy widzowie mogą zobaczyć obrazy takie jak "Rosja: Polowanie na osoby LGBT+", "Voces Gaudii - pierwszy polski chór LGBTQ+", "Rosa von Praunheim: 80. urodziny artysty zaangażowanego" czy "Sportowcy dla LGBT".

Reklama

"Rosja: Polowanie na osoby LGBT+"

Według raportu organizacji ILGA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Lesbijek i Gejów) z 2023 roku, Polska znajduje się na ostatnim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej pod względem ochrony praw osób LGBTQ+. Raport ten ocenia prawodawstwo występujące w poszczególnych krajach i jego wpływ na komfort życia osób homoseksualnych czy transseksualnych. Wśród wszystkich krajów europejskich, niższe miejsce zajęła jedynie Białoruś i Rosja, o której opowiada zatrważający dokument pt. "Rosja: Polowanie na osoby LGBT+".

Reklama

Film ujawnia trudne warunki życia i niebezpieczeństwo z jakim spotykają się osoby nieheteronormatywne żyjące w tym kraju. Przedstawia społeczeństwo, w którym panuje silna homofobia i nietolerancja wobec ludzi o odmiennej orientacji seksualnej. W Rosji od 2013 roku publiczne okazywanie homoseksualizmu przy nieletnich jest nielegalne. Wielu polityków opozycji, przez strach przed konsekwencjami prawnymi i więzieniem wyjechało z kraju. Nieliczni mają wolę walki o równouprawnienie i chęć do działania, jednak władze państwowe i radykalne ugrupowania prowadzą wewnętrzną wojnę z osobami nieheteronormatywnymi "w imię konserwatywnych wartości". O tym, jakie piekło przeżywają osoby LGBTQ+ żyjące w Rosji, dowiemy się w filmie "Rosja: polowanie na osoby LGBT+", znajdującym się pod tym linkiem.

To niezwykle smutne, że w XXI wieku są jeszcze miejsca na świecie, w których osoby homoseksualne czy transpłciowe muszą żyć w strachu czy obawiać się o swoje życie. Szczególnie przykre i zawstydzające powinny być dla nas wyniki badań, które stawiają w tej kwestii Polskę jedynie przed Rosją i Białorusią. Aby nastąpiły zmiany w społeczeństwie najważniejsza jest edukacja, a udział kultury w tym procesie jest naprawdę nieoceniony. Dlatego niezwykle podnosi mnie na duchu, że niezależne platformy streamingowe, takie jak ARTE.tv uwzględniają w swojej ramówce szeroki zakres filmów tematycznych z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Zmiana społeczna nastąpi, musimy być tylko cierpliwi. Boimy się i odrzucamy to, czego nie rozumiemy. Na szczęście proces trwa... - mówi Jakub B. Bączek, trener mentalny i działacz społeczny.

"Rosa von Praunheim - 80. urodziny artysty zaangażowanego"

Kolejna propozycja ARTE.tv to reportaż pt. "Rosa von Praunheim - 80. urodziny artysty zaangażowanego", przedstawiający portret niemieckiego reżysera i działacza na rzecz społeczności LGBTQ+. Obraz tego wybitnego i wielowymiarowego artysty namalowany został poprzez rozmowy z bliskimi, m.in. z twórcą komiksów Ralfem Königiem, producentką Reginą Ziegler czy dziennikarzem Brandonem Judellą. ARTE.tv przedstawia sylwetkę Rosy von Praunheima - którego prawdziwe nazwisko brzmi Holger Bernhard Bruno Mischwitzky - nie tylko twórczość, ale także drogę aktywisty przeciwdziałającego dyskryminacji i silnie zakorzenionym stereotypom. Pseudonim stworzony przez samego artystę nawiązuje do różowego trójkąta, którym oznaczano homoseksualistów w nazistowskich obozach koncentracyjnych. Całokształt kariery i wiele więcej ciekawostek na temat niemieckiego artysty można znaleźć pod tym linkiem.

"Voces Gaudii - pierwszy w Polsce chór LGBTQIA"

Na platformie ARTE.tv można także znaleźć reportaż "Voces Gaudii – pierwszy w Polsce chór LGBTQIA". Film przedstawia kulisy koncertu, który odbył się w Lublinie - koncertu, który okazał się szczególnie trudnym przedsięwzięciem, gdyż miał miejsce w "mieście wolnym od LGBT". Zapis przygotowań do koncertu, zmagań z jakimi musieli się zmierzyć członkowie zespołu, a także indywidualne przeżycia, emocje i opowieści chórzystów można poznać dzięki materiałowi zrealizowanemu przez Arte.tv, który jest dostępny pod tym linkiem do 14 listopada 2023 roku.

"Sportowcy dla LGBT"

Kolejnym wartym uwagi obrazem jest poruszający temat coming outu krótki reportaż z Polski "Sportowcy dla LGBT". Reporterzy ARTE.tv przeprowadzili rozmowę z polską siatkarką, Katarzyną Skorupą, która jako jedna z nielicznych sportowczyń powiedziała publicznie o swojej homoseksualności. Odcinek prezentuje wyzwania, z jakimi muszą się mierzyć sportowcy oraz ich działania na rzecz zmiany stereotypów. Polską rzeczywistość i wolę walki o równouprawnienie i tolerancję w kraju można obejrzeć w filmie pod tym linkiem.