Wśród nowości m.in. spojrzenie jak w soczewce na życie ludzi z różnych zakamarków globu ("Świat bez granic"), ale też żyjących tuż obok na owadów ("Ogród tysiąca pszczół"), wciągająca opowieść o politycznej policji NRD nie tylko dla miłośników historii ("Stasi. Niemiecka bezpieka") czy gratka dla tych, którym niestraszne opowieści mrożące krew w żyłach - czyli nowe pasmo "Oblicza zła" i serial o najsłynniejszym seryjnym mordercy Australii ("Claremont. Morderca z sąsiedztwa").

Reklama

"Świat bez granic"

Seria dokumentalna, już dostępna

Dalszy ciąg podróży dookoła świata, pokazującej jego kulturowe, etniczne i przyrodnicze bogactwo.

Reklama

Jak wygląda codzienność w różnych zakątkach globu? Jakie relacje łączą mieszkających tam ludzi z przyrodą? Zwyczajne życie w miejscach, które są nam kulturowo bliskie lub bardzo odległe. Od koła podbiegunowego do lasów tropikalnych, od pustynnej Patagonii po wyspy w Oceanii - "Świat bez granic" to seria, która łączy w sobie aspekt podróżniczy, etnograficzny, ale przede wszystkim społeczny. Błyskotliwy portret ludzi w ich naturalnym środowisku - nie idylliczny, tylko realny, oparty na obserwowaniu bohaterów, którzy w danym miejscu żyją, mają rodziny, pracują. W nowych odcinkach zajrzymy m.in. na wyspę Curaçao i na Ziemię Ognistą, do Namibii, Mauretanii, Korei, Tajlandii, Kolumbii, Szwajcarii, Włoch i nad Morze Północne.

"Claremont. Morderca z sąsiedztwa"

Reklama

Seria dokumentalna, premierowe odcinki w niedziele od 7.05 o godz. 22:00

Seryjny morderca przez 20 lat był nieuchwytny. Oto historia jednego z najsłynniejszych śledztw w Australii.

W 1996 roku Claremont, zamożne przedmieście Perth w Australii Zachodniej, stało się areną tragicznych wydarzeń. Zaczęło się od zaginięcia 18-letniej Sarah Spiers. Kilka miesięcy później zniknęły dwie kolejne młode kobiety. Gdy znaleziono ich zwłoki, rozpoczęło się śledztwo zakrojone na wielką skalę. Mini seria o tym, jak sprawca potrafi sprytnie ukryć się w społeczności. Popełnia zbrodnie, terroryzując otoczenie, a następnie wiedzie spokojne życie przez kolejne 20 lat. Do czasu, aż nowe pokolenie śledczych przy pomocy nowych technik trafia w końcu na jego trop.

"Fałszerze Giacometttiego"

Film dokumentalny, premiera w środę 17.05 o godz. 22:00

Opowieść o genialnych fałszerzach, którzy przez ponad dekadę wodzili za nos marszandów i muzealników.

Na początku XXI wieku rzeźby Alberto Giacomettiego (1901-1966) osiągały rekordowe ceny. Gdy w 2009 roku wyszło na jaw, że wiele z nich to podróbki, w świecie sztuki zapanowała konsternacja. Okazało się, że na przestrzeni dekady trzej oszuści sprzedali setki fałszywych brązów Giacomettiego. Nabrali nawet muzea, które kupowały dzieła do swoich zbiorów. Jak tego dokonali i kto wpadł na ich trop? W tle tego pasjonującego śledztwa poznajemy dziwne, pokręcone losy samego Giacomettiego.

"Stasi. Niemiecka bezpieka"

Film dokumentalny, premiera w sobotę 20.05 o godz. 22:00

Dokument zdradzający sekrety jednej z najsprawniejszych instytucji reżimu komunistycznego.

Policja polityczna Niemieckiej Republiki Demokratycznej, jedna z najbardziej skutecznych bezpiek w dziejach świata - miała pod kontrolą wszystkich obywateli przez ponad 40 lat. Po upadku Muru Berlińskiego w jej archiwach odkryto ponad 41 milionów indywidualnych kart osobowych, prawie półtora miliona zdjęć, setki tysięcy tajnych filmów. Na podstawie ostatnich odkryć w archiwach nakręcono ten dokument - syntetyczny przekrój przez najsprawniejszą instytucję reżimu komunistycznego.

"Ogród tysiąca pszczół"

Film dokumentalny, premiera w niedzielę 28.05 o godz. 16:00

Fascynujący świat mieszkańców ogrodu pod lupą.

Koronawirus, lockdown, co robić przez długie dni izolacji? Renomowany brytyjski operator wildlife'u Martin Dohrn wpada na pomysł. W przydomowym ogrodzie w Bristolu montuje fachowy sprzęt filmowy do makrozdjęć i cierpliwie filmuje gody, narodziny, życie, walkę i śmierć mieszkających w nim owadów: dzikich pszczół, os, much i innych. Z niektórymi z nich się zaprzyjaźnia. "Ogród tysiąca pszczół" to naprawdę nieszablonowy dokument przyrodniczy.

"Umysł Marka DeFriesta"

Film dokumentalny, premiera w niedzielę 28.05 o godz. 22:00

"Houdini ucieczek", czyli niezwykły przypadek Marka DeFriesta.

Słynny przypadek paradoksu sądowniczego Marka DeFriesta, który jako nastolatek trafił do więzienia na 4 lata za nielegalne posiadanie broni i kradzież narzędzi ojca. Jednak wskutek niebywale sprytnych ucieczek z pilnie strzeżonych zakładów karnych (20 prób, w tym 7 udanych), zwiększył swój wyrok do 28 lat. W tle nierozstrzygnięty dylemat – czy Mark jest naprawdę chory psychicznie, czy też sprytnie symuluje chorobę?