Serwisy informacyjne każdego dnia donoszą o nowych przestępstwach i głośnych sprawach sądowych. Jednak to seriale dają nam unikalny wgląd w świat prawników i policjantów.

Skomplikowane śledztwa

Serial "Inspektor George Gently" został oparty na bestsellerowych książkach autorstwa Alana Huntera z serii "The Inspector George Gently Case Files". Wydarzenia przedstawione w produkcji są umiejscowione w Wielkiej Brytanii lat 60. Nieustraszony nadinspektor George Gently współpracuje z młodym, ambitnym i nieco roztrzepanym sierżantem Johnem Bacchusem. Wspólnie rozwiązują najbardziej skomplikowane sprawy kryminalne, wymierzając sprawiedliwość członkom kryminalnego podziemia.

Reklama

W piątym sezonie detektywi zajmą się sprawą zamordowanej czarnoskórej kobiety. Jej śmierć może być związana z rasizmem, a podejrzanymi stają się zarówno członkowie lokalnej społeczności, jak i pracownicy policji. Zbadają też szokujące zaginięcie adoptowanego dziecka, gdzie początkowe podejrzenia padną na jego biologiczną matkę. Wizyta w sierocińcu ujawni jednak, że kulisy przestępstwa były o wiele bardziej przerażające. W serii pojawi się również sprawa odnalezienia zwłok pięknej kobiety, w porzuconym samochodzie, należącym do członków miejscowej elity. Na próbę zostanie wystawiona również relacja samych detektywów. To idealna propozycja dla osób, które uwielbiają kino śledcze.

Piąty sezon serialu o brytyjskich detektywach zostanie zaprezentowany na Viaplay już 20 kwietnia i będzie liczył cztery odcinki. Poprzednie części przygód detektywów są już dostępne na platformie. Produkcja zdobyła w 2009 roku dwie nominacje do nagrody IFTA. W rolę nadinspektora Gently wciela się Martin Shaw ("6 dni", "Cormoran Strike"), a sierżanta Bacchusa gra Lee Ingleby ("Harry Potter i więzień Azkabanu", "Pan i władca: Na krańcu świata").

Prawo i trudne relacje

Reklama

Dramat sądowy "Family Law" opowiada historię Abby, która próbuje poradzić sobie z alkoholizmem. W trzecim sezonie prawniczka kończy okres próbny w kancelarii Svensson & Svensson z propozycją przedłużenia umowy. Wkracza również na kolejny poziom terapii w klubie Anonimowych Alkoholików, w związku z czym musi zmierzyć się zarówno z własnymi błędami, jak i traumami z dzieciństwa. Po głośnym rozwodzie przychodzi czas na podział opieki nad dziećmi, w związku z czym stara dojść do porozumienia z byłym mężem Frankiem. Gdy kobieta zaczyna oswajać się z nową sytuacją wychodzi na jaw, że były partner właśnie wszedł w nowy związek. Kobieta również nie postanawia próżnować i wdaje się w romans z Aidanem, którego traktuje jak nagrodę pocieszenia. Szybko okazuje się, że dłuższa relacja nie jest im pisana, a w życiu Abby pojawia się nowy mężczyzna. Jej miłosne relacje będą skomplikowane… jak zawsze.

Trzeci sezon serialu liczy 10 odcinków, które pojawią się na Viaplay już 10 kwietnia. Dwie poprzednie części "Family Law" są już dostępne na platformie. Serial jest dziełem nagradzanej scenarzystki i producentki Susin Nielsen. W roli Abby zobaczymy kanadyjską aktorkę Jewel Staite znaną z nagrodzonego nagrodą Emmy serialu "Firefly".

Skompromitowany policjant

Produkcja "Policjant" została stworzona przez byłego oficera policji Merseyside Tony'ego Schumachera. Serial jest inspirowany jego zawodowym doświadczeniem, jednak fabuła pozostaje fikcją. W serialu "Policjant" poznajemy skompromitowanego funkcjonariusza Chrisa Carsona, który właśnie został zdegradowany z pozycji inspektora. W związku z tym dostaje serię nocnych zmian, które spędza na ulicach Liverpoolu. Jego życie zawodowe przeplata się tu z ujęciami ze spotkań z psychologiem i życia prywatnego. Chris stara się odzyskać panowanie nad własnym życiem. Nagle na tapecie pojawia się sprawa dilera narkotykowego, który został okradziony przez lokalnego narkomana. Czy policjant będzie miał coś wspólnego z tą sprawą?

W roli głównej zobaczymy tu Martina Freemana, zdobywcę nagrody Emmy 2014 dla najlepszego aktora drugoplanowego w serialu "Sherlock" oraz Złotego Popcornu MTV 2013 za rolę w produkcji "Hobbit: Niezwykła podróż". Na platformie jest już dostępny pierwszy sezon sześcioodcinkowego serialu.

W serwisie Viaplay dostępny jest również oryginalny serial prawniczy "Honor" oraz produkcje Viaplay o życiu policjantów oraz profilerów śledczych "Wisting" i "Pod osłoną mroku".