"Dziedzictwo kolonialne Holandii"

Dwa spośród 17 milionów mieszkańców Holandii to potomkowie imigrantów z byłych kolonii tego kraju. Dla wielu obywateli i obywatelek o ciemnym kolorze skóry te korzenie nadal są stygmatyzujące. Z jednej strony stanowią ważny element kultury, z drugiej – naznaczają całe ich życie pewnego rodzaju piętnem.

Reklama

Białym dzieciom pozwalano siedzieć z przodu w klasie, a ja musiałam siedzieć z tyłu, bo "nie byłam nic warta". (…) Wierzyłam, że biali są bardzo inteligentni. Nie sądziłam, że też mogę być inteligentna – wspomina jedna z czarnoskórych bohaterek reportażu. Holandia zniosła niewolnictwo dopiero w 1863 roku, jako jeden z ostatnich krajów Europy. Do tego czasu przodkowie obecnych ciemnoskórych Holendrów byli wykorzystywani, a ich niewolnicza praca budowała potęgę i dobrobyt białych Holendrów. Do dziś odczuwają oni ból swoich przodków i próbują uwolnić się od dziedzictwa 250 lat niewolnictwa.

Reklama

Bohaterowie i bohaterki reportażu "Dziedzictwo kolonialne Holandii" podkreślają różnice wynikające z przynależności rasowej, które nadal funkcjonują w społeczeństwie. Opowiadają o swoich osobistych doświadczeniach i przeżyciach związanych dyskryminacją oraz o zmaganiach, z jakimi mierzą się każdego dnia. Polscy widzowie mogą obejrzeć film z lektorem pod tym linkiem do 17 grudnia 2023 roku.

"USA: Dyskryminacja na porodówce"

Reklama

Kolejnym dokumentem ARTE.tv obrazującym nierówność rasową jest produkcja "USA: Dyskryminacja na porodówce". Film przedstawia dramatyczne przypadki nierównego traktowania i gorszej opieki medycznej podczas porodu, które dotykają głównie Amerykanki z mniejszości etnicznych i ubogich grup społecznych. Tego typu dyskryminacja jest powszechnie spotykanym zjawiskiem w Stanach Zjednoczonych.

Przedstawiona w dokumencie historia Amber, która zmarła podczas porodu z powodu zaniedbania lekarzy, stanowi symbol dyskryminacji w systemie ochrony zdrowia. Reportaż pokazuje równoległą rzeczywistość, w jakiej żyją ciężarne kobiety nie będące białoskórymi obywatelkami USA oraz konieczność sprzeciwu i walki o równe prawa na szczeblu stanowym. Więcej w dokumencie ARTE.tv "USA: Dyskryminacja na porodówce", znajdującym się pod tym linkiem.

"Nina Simone i segregacja w USA"

Temat rasizmu podejmuje również film "Nina Simone i segregacja w USA". Ukazuje on historię życia ikony muzyki jazz i soul – Niny Simone oraz opowiada o jej zaangażowaniu w działania na rzecz walki z segregacją rasową na południu Stanów Zjednoczonych. Twórczość artystki stanowi głos czarnoskórych braci i sióstr zmagających się z rasizmem i dyskryminacją, głos walczących o prawa obywatelskie w latach 50. i 60. XX wieku. Nina Simone sama była ofiarą segregacji rasowej, dlatego postanowiła przyczynić się do poprawy w kwestii równości – współpracowała z licznymi organizacjami walczącymi o prawo głosu dla czarnoskórych obywateli i obywatelek USA.

Dokument pokazuje, w jaki sposób artystka stała się symbolem siły i wyzwolenia Afroamerykanów, a jej muzyka – narzędziem w walce o zmiany społeczne i równość rasową. Film można obejrzeć do 2 lutego 2025 roku pod tym linkiem.