Jak przypomniano na stronie internetowej festiwalu w Wenecji, Sigourney Weaver ma na swoim koncie trzy nominacje do Oscara, nagrodę BAFTA oraz Złoty Glob. Stworzyła wiele niezapomnianych kreacji dramatycznych i komediowych, począwszy od Ripley w czterech częściach kosmicznego horroru Obcy, przez Dianę Fossey w Gorylach we mgle, po Gwen/Tawny w Kosmicznej załodze. Zagrała też w pierwszej części Avatara. "Zdobyła uznanie publiczności jako jedna z najbardziej wszechstronnych aktorek teatralnych i filmowych" - podkreślono.

Reklama

"Tworzyła postacie o złożonych osobowościach"

Według dyrektora festiwalu Alberto Barbery, Złoty Lew za całokształt twórczości jest wyrazem uznania dla Weaver za tworzenie pomostów między kinem artystycznym i komercyjnym. "Będąc pełnoprawną współpracowniczką, a nie tylko plastycznym narzędziem w rękach reżysera, przyczyniła się do sukcesu filmów Jamesa Camerona, Paula Schradera, Petera Weira, Michaela Apteda, Romana Polańskiego, Ivana Reitmana, Mike'a Nicholsa, Anga Lee i wielu innych. Dzięki swej charyzmie tworzyła postacie o złożonych osobowościach, czasami pełne sprzeczności, ale zawsze autentyczne. Obdarzona niezwykłym temperamentem, delikatna - lecz nie krucha - ma wizerunek kobiety pewnej siebie, dynamicznej i zdecydowanej" - powiedział, cytowany w komunikacie Barbera.

Weaver: Ta nagroda to przywilej

Aktorka podkreśliła, że jest zaszczycona wiadomością o nagrodzie. "Otrzymanie jej to przywilej, który dzielę z twórcami, z którymi przez lata pracowałam. Przyjmuję to wyróżnienie z dumą - jako wyraz czci dla wszystkich, którzy pomagali przenosić filmy na ekran" - stwierdziła.

81. festiwal filmowy w Wenecji odbędzie się w dniach 28 sierpnia - 7 września. Program wydarzenia poznamy 23 lipca.