"Smak wolności". O czym jest film?

Bohaterką filmu jest młoda dziewczyna, kucharka Waria, która traci pracę, ponieważ nikt nie chce jeść jej wykwintnych potraw w przydrożnej, prowincjonalnej kawiarni. Miła, energiczna, dowcipna, decyduje się uciec do dużego miasta, aby pokazać, że jest w stanie zostać szefową kuchni w restauracji na wysokim poziomie. W pracy pomaga jej książka autorstwa Olgi Franko - ukraińskiej autorki bestsellerowych książek kucharskich.

Reklama

Inspiracją do powstania filmu jest postać Olgi Franko, której książki zostały zakazane w ZSRR i sklasyfikowane jako literatura "burżuazyjna". Olga, zagrana przez Irmę Vitowską, była autorką bestsellerowych książek kucharskich, które cieszyły się wielką popularnością wśród ukraińskich gospodyń w latach 20. i 30. XX wieku. Jedna z nich, "Pierwsza ukraińska powszechna kuchnia praktyczna" wydana w 1929 roku, w filmie staje się prawdziwym skarbem dla głównej bohaterki.

Zawsze inspirowały mnie ukraińskie tradycje. Chciałam promować naszą charakterystyczną, bogatą kulturę kulinarną wśród młodych ludzi. W poszukiwaniu idealnej formuły, aby nasza własna historia była interesująca, nowoczesna i wciągająca dla widzów, mój zespół i ja stworzyliśmy filmową opowieść: z odrobiną magii i udziałem naszych gwiazd, smakoszy i ambasadorów kultury kulinarnej – mówi scenarzystka filmu, Olena Morentsova-Shulyk.

"Smak wolności". Szkolenia u szefów kuchni

Wszyscy aktorzy, którzy zagrali role kucharzy, odbyli szkolenia u prawdziwych szefów kuchni i staże w restauracji Alexa Yakutova (w filmie zagrał samego siebie)

Wśród doborowej obsady znajdują się takie nazwiska, jak wspomniana Irma Vitovska, Iryna Kudashova, Tomasz Sobczak i Jamala – ukraińska piosenkarka, zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji w 2016 roku.

Reklama

"Smak wolności" to wspaniały, pogodny film dla całej rodziny! – zapewnia reżyser Oleksandr Berezan.

Trwa ładowanie wpisu