Jak przypomniano w komunikacie na stronie internetowej FPFF, "Allan Starski jest laureatem wielu prestiżowych nagród, wśród których najważniejszą jest Oscar za scenografię do filmu Stevena Spielberga +Lista Schindlera+". "Trzykrotnie wyróżniony Orłem – za +Pana Tadeusza+ (reż. Andrzej Wajda), +Pokłosie+ (reż. Władysław Pasikowski) oraz +Pianistę+ (reż. Roman Polański), który zapewnił mu także najważniejszą francuską nagrodę filmową – Cezara. Współpracował z wieloma reżyserami polskimi i światowymi, m.in. Agnieszką Holland, Krzysztofem Kieślowskim, Peterem Webberem i Stijnem Coninxem" - podano.

Reklama

Wiele projektów

Dodano, że w ostatnich latach laureat Platynowych Lwów "projektował scenografie do filmów +The Cut+ (reż. Fatih Akin) i +Ukryta gra+ (reż. Łukasz Kośmicki) z Billem Pullmanem w roli głównej". "Jest również autorem scenografii do sztuk scenicznych i telewizyjnych. Do najsłynniejszych jego realizacji należą nagrodzone na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej projekty do spektaklu telewizyjnego +Wujaszek Wania+ (reż. Aleksander Bardini), a także do +Czarownic z Salem+ (reż. Zygmunt Hübner) i +Rozmów z katem+ (reż. Andrzej Wajda) dla Teatru Powszechnego w Warszawie. W 2006 roku Allan Starski stworzył oprawę scenograficzną do uroczystości Europejskiej Akademii Filmowej. Od lat prowadzi międzynarodowe warsztaty i master classes dotyczące scenografii filmowej. Ponadto jest autorem cenionej przez studentów i profesjonalistów książki +Scenografia+" - czytamy.

Dyrektor artystyczna Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Joanna Łapińska podkreśliła, że "Platynowe Lwy trafią do artysty obdarzonego niesamowitą wyobraźnią i wrażliwością". "Allan Starski wspaniale czuje materię kina, a jego projekty zawsze wynoszą filmową opowieść na nowy poziom. Poza tym niezwykle ciekawie opowiada o swojej pracy, o czym przekonają się widzowie tegorocznej edycji" - powiedziała, cytowana w komunikacie.

Reklama

Allan Starski zapewnił, że wiadomość o przyznaniu nagrody przyjął "z niekłamaną radością". "Była autentycznym, miłym zaskoczeniem. Pozwoliła spojrzeć na filmy, w których uczestniczyłem, z szerszej perspektywy. Poczułem dumę, że w moim scenograficznym dorobku znalazły się dzieła nie tylko bogate w obrazie, ale też znaczące dla polskiej i światowej kinematografii" - przyznał.

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 18-23 września br.