Glenda Jackson, dwukrotnie nagrodzona Oscarem aktorka i polityczka, zmarła dziś rano w swoim domu w Blackheath w Londynie po krótkiej chorobie, z rodziną przy jej boku. Niedawno zakończyła zdjęcia do filmu "The Great Escaper", w którym zagrała z Michaelem Caine'em - przekazał Lioner Larner.

Reklama

Dwa Oscary

Jackson zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki w 1970 roku za rolę w filmie "Zakochane kobiety" i ponownie trzy lata później za "Miłość w godzinach nadliczbowych", ale w obu przypadkach nie wzięła udziału w ceremonii rozdania nagród. Ponadto jeszcze dwa razy była nominowana do Oscara - za role w filmach "Ta przeklęta niedziela" w 1971 r. i "Hedda" w 1975 r.

Kariera polityczna

Pomimo udanej kariery w branży rozrywkowej - zdobyła także trzy nagrody telewizyjne Emmy i teatralną Tony - mówiła, że nigdy nie interesowała się związanym z tym blichtrem i w latach 90. poświęciła się polityce. W 1992 r. została posłanką w londyńskim okręgu Hampstead i Highgate, pełniąc mandat do 2015 r. W latach 1997-99, przez pierwsze dwa lata rządów Tony'ego Blaira, była podsekretarzem stanu w ministerstwie transportu.

Powrót na ekrany

Reklama

Po odejściu z parlamentu wróciła do aktorstwa. W 2019 roku zagrała kobietę cierpiącą na demencję w filmie "Elizabeth Is Missing", a w następnym roku za ten film zdobyła nagrodę brytyjskiego przemysłu filmowego BAFTA dla najlepszej aktorki w kategorii telewizyjnej. Nagrodę BAFTA w kategorii filmowej dostała też za "Tę przeklętą niedzielę".

Z Londynu Bartłomiej Niedziński