Filmy prezentowane podczas Kinoteki podzielone są na kilka sekcji tematycznych. W ramach sekcji Nowe Kino Polskie wyświetlonych zostanie sześć filmów pochodzących z 2022 r. i prezentowanych w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy. Będą to wspomniany "Chleb i sól", a także "Fucking Bornholm" w reżyserii Anny Kazejak, "Kobieta na dachu" Anny Jadowskiej, "Tata" Anny Maliszewskiej, "Iluzja" Marty Minorowicz i "Drzazgi" Beaty Dzianowskiej, zaś w sekcji filmów dokumentalnych znalazły się "Lombard" Łukasza Kowalskiego oraz "Syndrom Hamleta" w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

Reklama

Aż 14 filmów Jerzego Skolimowskiego będzie można obejrzeć w ramach retrospektywy tego reżysera, która została przygotowana wraz z Brytyjskim Instytutem Filmowym. Wśród nich będzie też najnowsze dzieło tego reżysera, nominowany do tegorocznego Oscara w kategorii najlepszego filmu zagranicznego "IO".

Program tegorocznej Kinoteki uzupełniają sekcje: klasyka kina, muzyka w filmie, sztuka i film oraz prezentowana po raz pierwszy XRossspace, będąca przeglądem najciekawszych projektów z obszaru rozszerzonej rzeczywistości (XR), zaś filmem zamykającym festiwal będzie "Wodzirej" w reżyserii Feliksa Falka. W ramach imprezy odbędą się również skierowane głównie do młodzieży warsztaty z animacji.

Reklama

Festiwal Kinoteka organizowany jest przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Pełny program wraz z opisami filmów i możliwością rezerwacji biletów dostępny jest na stronie internetowej https://kinoteka.org.uk/.