Film w reżyserii Roberta Wichrowskiego (m.in. „Francuski numer“, „Karuzela“, „Kobieta sukcesu“ seriale „Brzydula“, „Komisarz Alex“, „Sensacje XX wieku“) powstanie na podstawie książki „Wyspa“ Dmitrija Strelnikoffa.

Reklama

Gdzie powstanie film?

Akcja filmu rozgrywa się w w trzech przedziałach czasowych – drugiej połowie lat 70., 80. i współcześnie.

Zdjęcia realizowane będą w Bydgoszczy i w malowniczych plenerach województwa kujawsko-pomorskiego.

Reklama

O czym opowiada "Negatyw"?

„Negatyw“ to historia mężczyzny uwikłanego w skomplikowane relacje uczuciowe z najważniejszymi kobietami jego życia. To uznany fotograf i pisarz - w tej roli Michał Gadomski (m.in. „Operacja Samum“, „Drogówka“, „Wołyń“, „Kler“, seriale „Brzydula“, Ultraviolet“).

W filmie wykorzystane zostaną zdjęcia czołowej polskiej fotoreportażyski Anny Liminowicz. To pierwsza laureatka nagrody im. Krzysztofa Millera, nagradzana w Grand Press Photo, której zdjęcia publikowały m.in.: „The New York Times“, „Welt Am Sonntag“, „Gazeta Wyborcza“ czy „Polityka“.

- Kilka lat temu przeczytałem książkę Wyspa, która szybko w mojej głowie stała się filmem - mówi reżyser Robert Wichrowski. - Spotkałem się z Dmitrijem Strelnikoffem i od razu złapaliśmy nić porozumienia. Książka stała się punktem wyjścia do opowiedzenia obrazem kameralnej i uniwersalnej historii - dodaje.

Reklama

Dmitrij Strielnikoff jest autorem kilku popularnych książek, m.in. „Złote ryby“ i „Ruski miesiąc“, na podstawie której powstał spektakl teatralny w reżyserii Giovanny Castellanosa. Strielnikoff publikował też w „National Geographic“, bowiem z wykształcenia jest matematykiem i biologiem i właśnie biologia jest jego drugą obok pisarstwa pasją.

Współpraca z Pesą

Film powstaje niezależnie, w ścisłej współpracy z miastem Bydgoszcz, Sejmikiem Wojewóztwa Kujawsko-Pomorskiego i zakładami Pesa. - Dobrze znam miasto i region, tam spędziłem młodość i cieszę się bardzo, że po raz pierwszy zrealizuję tam swój film. To miejsce jest ważnym „aktorem“ mojego projektu – mówi Wichrowski. - Spora część filmu dzieje się w pociągu, stąd bliska współpraca z Pesą - zauważa reżyser.

Producentem filmu jest Faun Film Factory, a koproducentami Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i Studio Besta.

Zdjęcia do filmu zakończą się we wrześniu, a premiery spodziewać możemy się w 2022 roku.