Listę filmów, które powalczą o Orły, ogłoszono podczas transmisji online. Nominacje odczytali Joanna Kulig i Bartosz Bielenia, laureaci nagród za role w - kolejno - "Zimnej wojnie" i "Bożym Ciele".

Najlepszy film?

O statuetkę w kategorii najlepszy film ubiegać się będą: "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka, "Jak najdalej stąd" Piotra Domalewskiego, "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy, "Szarlatan" Agnieszki Holland oraz "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego. Twórcy tych filmów mogą także otrzymać nagrodę za najlepszą reżyserię.

Reklama

Najlepsze role?

Orłem w kategorii najlepsza główna rola kobieca może zostać doceniona: Agata Kulesza ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" i "Śniegu już nigdy nie będzie"), Zofia Stafiej ("Jak najdalej stąd"), Maja Ostaszewska ("Śniegu już nigdy nie będzie") i Zofia Domalik ("Wszystko dla mojej matki").

Szansę na nagrodę za najlepszą główną rolę męską mają: Piotr Trojan ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"), Arkadiusz Jakubik ("Jak najdalej stąd"), Maciej Musiałowski ("Sala samobójców. Hejter"), Ivan Trojan ("Szarlatan") i Andrzej Seweryn ("Zieja").

Polskie Nagrody Filmowe zostaną wręczone po raz 23. Gala, w trakcie której poznamy zwycięzców, ma odbyć się na przełomie maja i czerwca. Transmisję będzie można śledzić na antenie CANAL+. Wcześniej, w czwartek 20 maja ogłoszony zostanie laureat Orła za Osiągnięcia Życia.