"Pewnego razu... w Hollywood", który wygrał w kategorii najlepsza komedia lub musical, przyniósł też trofeum dla najlepszego aktora drugoplanowego Bradowi Pittowi oraz nagrodę za najlepszy scenariusz Tarantino.

Reklama

Kiedy zdobywam nagrodę za pisanie, nie dzielę się z tym z kimś innym. Nie mam nikogo, komu mógłbym podziękować. Zrobiłem to. Ale tym razem bardziej niż zazwyczaj dysponowałem fantastyczną obsadą, która czerpała z tekstu i wzbogaciła go o dodatkową wartość” – mówił Tarantino.

Sam Mendes otrzymał statuetkę dla najlepszego reżysera za film1917”, który dostał też wyróżnienie w kategorii najlepszy dramat.

Reżyser zadedykował film swemu dziadkowi. Zwrócił się też w krótkim wystąpieniu do obecnego na ceremonii Martina Scorsese, który zdobył tylko nominację za film "Irlandczyk". „Nie ma na świecie jednego reżysera, który nie pozostawałby w cieniu Martina Scorsese. Musiałem to powiedzieć” – oznajmił Mendes.

W kategorii najlepszy film zagraniczny zwyciężył nagrodzony już główną nagrodę na festiwalu filmowym w Cannes obraz „Parasite" Koreańczyka Bonga Joon-ho.

Koreańczyk rywalizował między innymi z Pedro Almodovarem ("Ból i blask") oraz Ladją Ly ("Nędznicy"). Do nagrody typowany był także polski film "Boże Ciało" Jana Komasy, jednak ostatecznie nie otrzymał nominacji.

Złoty Glob za musical lub film komediowy otrzymał serialFleabagPhoebe Waller-Bridge, a za animację - "Praziomka" Chrisa Butlera.

W kategorii najlepszy serial dramatyczny wygrała "Sukcesja". Występujący w niej Brian Cox został wyróżniony także statuetką dla najlepszego aktora w serialu dramatycznym, a za najlepszą aktorkę w tej kategorii uznano Olivię Colman ("The Crown").

Reklama

Najlepszym obrazem w kategorii film telewizyjny lub serial limitowany został „Czarnobyl” o katastrofie jądrowej w 1986 roku na Ukrainie.

Najlepszym aktorem w tej kategorii uznany został Stellan Skarsgard za rolę w "Czarnobylu", a aktorką - Patricia Arquette, która zagrzała w serialu "The Act”.

Joaquin Phoenix zdobył nagrodę dla najlepszego aktora w dramacie „JokerTodda Phillipsa, a Renee Zellweger - nagrodę dla najlepszej aktorki w filmie „Judy”.

Za najlepszego aktora w musicalu lub filmie komediowym uznano Tarona Egertona za rolę w musicalu biograficznym o życiu Eltona Johna Rocketman” w reżyserii Dextera Fletchera. Najlepszą aktorką w tej samej kategorii została Awkwafina ("Kłamstewko").

Współtwórca komedii „Ramy”, Ramy Youssef odebrał nagrodę dla najlepszego aktora w kategorii serial telewizyjny, musical lub film komediowy. Za najlepszą aktorkę uznano w tej konkurencji Phoebe Waller-Bridge („Fleabag”).

Statuetkę dla najlepszej aktorki drugoplanowej odebrała Laura Dern występująca w "Historii małżeńskiej" Noaha Baumbacha.

Elton John i jego współpracownik Bernie Taupin otrzymali Złoty Glob za najlepszą oryginalną piosenkę „(I'm Gonna) Love Me Again” napisaną do filmu „Rocketman”.

Nagrodą Cecila B. DeMille uhonorowany został za wieloletni wpływ na przemysł filmowy Tom Hanks, który w poruszającym przemówieniu podziękował za wsparcie swej rodzinie.

NAJLEPSZY FILM DRAMATYCZNY

1917

NAJLEPSZY FILM KOMEDIOWY LUB MUSICAL

Pewnego razu w... Hollywood

REŻYSERIA

Sam Mendes – 1917

SCENARIUSZ

Quentin Tarantino – Pewnego razu w... Hollywood

AKTOR W FILMIE DRAMATYCZNYM

Joaquin Phoenix – Joker

AKTORKA W FILMIE DRAMATYCZNYM

Renee Zellweger – Judy

AKTOR W KOMEDII LUB MUSICALU

Taron Egerton – Rocketman

AKTORKA W KOMEDII LUB MUSICALU

Awkwafina – Kłamstewko

AKTOR DRUGOPLANOWY

Brad Pitt – Pewnego razu w... Hollywood

AKTORKA DRUGOPLANOWA

Laura Dern – Historia małżeńska

FILM ZAGRANICZNY

Parasite

FILM ANIMOWANY

Praziomek

MUZYKA

Hilder Guðnadóttir – Joker

PIOSENKA

(I’m Gonna) Love Me Again – Elton John – Rocketman

NAJLEPSZY SERIAL DRAMATYCZNY

Sukcesja

NAJLEPSZY SERIAL KOMEDIOWY LUB MUSICAL

Fleabag

NAJLEPSZY FILM TELEWIZYJNY LUB MINISERIAL

Czarnobyl

AKTOR W SERIALU DRAMATYCZNYM

Brian Cox – Sukcesja

AKTORKA W SERIALU DRAMATYCZNYM

Olivia Colman - The Crown

AKTORKA W SERIALU KOMEDIOWYM LUB MUSICALU

Phoebe Waller-Bridge – Fleabag

AKTOR W SERIALU KOMEDIOWYM LUB MUSICALU

Rami Youssef – Rami

AKTORKA W MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM

Michelle Williams – Fosse/Verdon

AKTOR W MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM

Russell Crowe – Na cały głos

AKTOR DRUGOPLANOWY W SERIALU, MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM

Stellan Skarsgard – Czarnobyl

AKTORKA DRUGOPLANOWA W SERIALU, MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM

Patricia Arquette – The Act