W piątek wieczorem odbyło się uroczyste zakończenie festiwalu, który trwał od 1 listopada. Zanussi był przewodniczącym jury w jednym z konkursów. Polski reżyser otrzymał nagrodę specjalną „Za zachowanie i rozwój wartości duchowych w sztuce kinematograficznej”, którą przyznaje białoruski prezydent. Nagrodę wręczył polskiemu twórcy wicepremier Białorusi Ihar Pietryszenka - poinformowała agencja BiełTA. Uroczystość odbyła się w kinie Moskwa w centrum białoruskiej stolicy.

Reklama

Zanussi jest gościem honorowym tegorocznej edycji festiwalu. W środę odbył się pokaz jego ostatniego filmu „Eter”. Z nagrodami wyjedzie z Mińska również polski film „Boże Ciało” Jana Komasy, który uczestniczył w głównym konkursie festiwalowym. Film nagrodzono za najlepszą reżyserię, otrzymał również nagrodę specjalną jury i nagrodę publiczności.

Jury konkursu narodowego nagrodziło również polsko-białoruski film „Summa” Andreja Kuciły w kategorii najlepszy film dokumentalny. Pierwsza edycja festiwalu Listapad została zorganizowana w 1994 r. Wówczas prezentowane były na nim filmy z przestrzeni poradzieckiej. Od 2003 r. festiwal oficjalnie ma status międzynarodowego. Konkurs odbywa się w czterech kategoriach: film fabularny, dokumentalny, kino dla dzieci i młodzieży oraz film białoruski.

W tegorocznej edycji na ekranach mińskich kin zaprezentowano w sumie 154 filmy z 50 krajów. W konkursie wzięło udział 78 z nich.

Reklama