Maria Wachowiak urodziła się 5 sierpnia 1938 r. w Warszawie. Absolwentka warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, później Wydziału Reżyserii PWST. Rozpoznawalność zyskała dzięki debiutanckiej roli Lidki w "Pożegnaniach" Wojciecha Jerzego Hasa. Znane są także jej kreacje w "Szklanej górze" i "Daleka jest droga" oraz w serialach "Wielka miłość Balzaka" i "Układ krążenia".

Reklama

Związana była również z teatrem, jako artystka scen warszawskich - Teatru Narodowego i Teatru Dramatycznego oraz łódzkiego Teatru Powszechnego. Jako reżyser pracowała w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu i Teatrze Polskim w Bydgoszczy, a także w Teatrze Polskiego Radia. W 1979 r. otrzymała Nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji za reżyserię słuchowiska "Ania z Zielonego Wzgórza".

Jej pierwszym mężem był Gustaw Holoubek, mieli córkę Magdalenę. Na początku lat 80. wyemigrowała do Niemiec. Kontynuowała tam karierę występując w filmach fabularnych i serialu. W latach 80. pracowała również w Radiu Wolna Europa.

Maria Wachowiak zmarła tragicznie 19 kwietnia w wypadku samochodowym w Monachium.