Jak poinformowali organizatorzy na stronie internetowej wydarzenia, w tegorocznym programie Tygodnia Kina Hiszpańskiego znalazło się 16 filmów ukazujących "pełne spektrum hiszpańskiej kinematografii – od komercyjnych hitów, przez tytuły nagradzane na festiwalach, po ambitne kino arthouse’owe".

Reklama

Imprezę otworzy projekcja "Kochanych braci i sióstr" w reż. Marty Diaz de Lope Diaz. Główną bohaterką filmu jest katoliczka Carmen (w tej roli Gloria Munoz), która chciałaby zostać przewodniczącą religijnego bractwa. Wybory do tej funkcji w sposób nieuczciwy wygrywa szowinistyczny i arogancki Ignacio (Juan Gea), który zamierza wydalić Carmen z bractwa. Kobieta musi znaleźć sposób na swojego konkurenta.

W programie festiwalu znalazł się także obraz "Carmen i Lola" w reż. Arantxi Echevarríi, który był pokazywany podczas ubiegłorocznego Festiwalu Filmowego w Cannes. Tytułowe bohaterki łączy przynależność do społeczności cygańskiej w Madrycie. Poza tym są zupełnie inne. Ambitna i zdolna Lola (Zaira Romero) tworzy graffiti. Carmen (Rosy Rodriguez) planuje zamążpójście i chciałaby zostać fryzjerką. W pewnym momencie losy nastolatek krzyżują się. Film Echevarríi zdobył nagrody Goya, przyznawane przez Hiszpańską Akademię Sztuki Filmowej, za najlepszy debiut reżyserski i dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Carolina Yuste).

Publiczność będzie mogła obejrzeć również m.in. "Podróż do pokoju matki" w reż. Celii Rico Clavellino, doceniony nagrodą Młodego Jury podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian. To opowieść o silnej więzi łączącej matkę (Lola Duenas) i córkę (Ana Castillo), samotności, a także o tym, że kochać kogoś to znaczy zapewnić mu przestrzeń.

Reklama

O współczesnych trzydziestolatkach i znaczeniu przyjaźni opowiada film "Berlin, Barcelona" w reż. Eleny Trape, który był triumfatorem ubiegłorocznego Festiwalu Filmów Hiszpańskojęzycznych w Maladze. Obraz został nagrodzony w kategoriach najlepsza reżyseria, najlepsza aktorka (Alexandra Jimenez) oraz najlepszy film. Jego bohaterami są Olivia (grana przez Jimenez), Anna (Maria Ribera), Guille (Isak Ferriz) oraz Eloi (Bruno Sevilla), którzy wyjeżdżają do Berlina, gdzie mają odwiedzić swojego przyjaciela Comasa (Miki Esparbe). W ciągu kilkudniowej wizyty ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę.

Zaplanowano także m.in. pokaz filmu dokumentalnego "Camaron: Flamenco i rewolucja" (reż. Alexis Morante) poświęconego legendzie flamenco Camaronowi de la Isla oraz "Bez końca" (reż. bracia Cesar i Jose Esteban Alenda), czyli historii mężczyzny, który pragnie odzyskać utraconą miłość.

19. Tydzień Kina Hiszpańskiego odbywać się będzie w dniach 14-21 marca w Warszawie i Krakowie, 15-21 marca we Wrocławiu i Białymstoku, 18-24 marca w Katowicach, 22-28 marca w Łodzi i Gdańsku, 29-30 marca w Gdyni, 5-11 kwietnia w Poznaniu oraz 8-14 kwietnia w Lublinie.

Organizatorami wydarzenia są: Agencja Promocji Manana, Ambasada Królestwa Hiszpanii, Biuro Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii w Polsce oraz Instytut Cervantesa w Krakowie.