„Svankmajer to wyjątkowy filmowiec, bezkompromisowy surrealista kina, tworzący filmy według własnej autorskiej wizji. Animacja jest dla niego formą magii, dzięki niej ożywia przedmioty, takie jak przyniesiony z lasu kawałek korzenia, który stał się głównym +bohaterem+ filmu +Mały Otik+. Inspiracje czerpie m.in. z literatury, przenosząc na ekran dzieła Lewisa Carrolla czy Edgara Allana Poe” – powiedział czeski dyrektor programowy Kina na Granicy Martin Novosad.

Reklama

Jak dodał, filmu Svankmajera były źródłem inspiracji dla wielu twórców, m.in. braci Quay, Tima Burtona, czy Terry’ego Gilliama.

Na festiwalu widzowie zobaczą wszystkie pełnometrażowe obrazy czeskiego twórcy oraz wybór krótkich form, kluczowych dla jego twórczości.

Bohaterem drugiej retrospektywy będzie polski reżyser Marek Koterski. Kinomani oprócz najnowszego obrazu - „7 uczuć“, zobaczą 15 innych, w tym „Dom wariatów“, „Życie wewnętrzne“, „Porno“, „Nic śmiesznego“, „Ajlawju“, „Dzień świra“, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami“, „Baby są jakieś inne“ i „Lekką tkliwość“.

Kino na Granicy to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. Pierwsza edycja odbyła się w 1999 r. Gościł na niej Jirzi Menzel, najbardziej znany twórca czeskiej Nowej Fali, zdobywca Oskara za film "Pociągi pod specjalnym nadzorem".

W Cieszynie i Czeskim Cieszynie początkowo prezentowane była tylko kinematografia czeska. W 2001 r. formuła została rozszerzona o produkcje słowackie, a w 2004 o polskie i pojedynczy film węgierski. Projekcjom towarzyszą koncerty, wystawy, dyskusje i spotkania z twórcami oraz warsztaty.

21. edycja rozpocznie się 27 kwietnia i potrwa do 3 maja.

Pierwotnie imprezę organizowało stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Obecnie zajmują się tym stowarzyszenia: "Kultura na Granicy" z Polski oraz "Edukacja Talent Kultura" z Czech.