Sofijską imprezę zrealizował Instytut Polski w Sofii. Projekt filmowy pod nazwą Kinoteka został zapoczątkowany przez Instytut Polski w Londynie i miał już swoje odsłony m.in. w stolicy Indii, Delhi, oraz w Sztokholmie - przypomniał dyrektor sofijskiego Instytutu Jarosław Godun.

Reklama

Festiwal rozpoczął się od pokazu filmu "Tajemniczy sojusznik" w reżyserii Piotra Fudakowskiego, zrealizowanego na podstawie noweli Josepha Conrada "The Secret Sharer".

W ramach pierwszej bułgarskiej edycji Kinoteki zaprezentowanych zostanie pięć filmów fabularnych oraz po jednym bloku filmów dokumentalnych i filmów krótkometrażowych. W ramach bloku dokumentów wyświetlone zostaną dwa cykle poświęcone pamięci Andrzeja Wajdy, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, teatralnych i telewizyjnych, współtwórcy tzw. polskiej szkoły filmowej. W pierwszym cyklu widzowie poznają jego pierwsze etiudy, a w drugim zobaczą wybrane produkcje Wajda Studio (dawniej Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy).

Ponadto podczas festiwalu będzie można zobaczyć wystawę plakatów filmowych, a miłośnicy jazzu obejrzą dokument poświęcony Krzysztofowi Komedzie - kompozytorowi i pianiście jazzowemu, pionierowi nowoczesnego jazzu w Polsce.

Na zakończenie Kinoteki przewidziany jest koncert jazzowy zespołu Grzegorz Karnas Quartet, na którym będzie można posłuchać kilku utworów Komedy, jak również kompozycji autorskich wokalisty Grzegorza Karnasa.

Reklama