Niespełna 20 min. produkcja Buchwald pokazywała trudy czwartoklasistów w uczeniu się na pamięć wiersza „Nauka” Juliana Tuwima. Według jury, w skład którego weszli: Anna Szczepańska, Aleksandra Maciuszek, Ryszard Jaźwiński, Joseph G. Kickasola i przewodniczący – Paweł Łoziński, film laureatki był „jak wiersz: oryginalny, głęboki, ważny”.

Reklama

Poza statuetką Złotego Zamku, Buchwald otrzymała także nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł ufundowaną przez prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

Laureatka głównej statuetki, Emi Buchwald (Mazurkiewicz) urodziła się w 1991 roku w Dąbrowicach. Ukończyła kurs dokumentalny w Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, gdzie zrealizowała swój pierwszy krótki dokument pt. „Bracia”. Obecnie, studiuje reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. Jej etiudy fabularne i dokumentalne pokazywane były także m.in. na polskich i zagranicznych festiwalach.

Film Buchwald został wybrany spośród 35 produkcji z całego świata, w tym 15 z Polski, które w tym roku rywalizowały o statuetki festiwalu.

Drugie miejsce - statuetkę Srebrnego Zamku oraz nagrodę 10 tys. zł ufundowaną przez marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka otrzymała Vita Maria Drygas za film „Piano”, będący – zdaniem jury – „przejmującą opowieścią o melodii wolności, sile sztuki i życia w obliczu przemocy”. Film Drygas otrzymał także nagrodę publiczności.

Trzecia nagroda, Brązowy Zamek oraz nagroda pieniężna w wys. 5 tys. zł ufundowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafiła do Zofii Kowalewskiej za film „Więzi”. Jak podkreśliło jury – Kowalewska „w dowcipny i głęboki sposób uchwyciła złożone relacje rodzinne tworząc uniwersalną opowieść o wybaczaniu”.

Jury 20. edycji Off Cinema przyznało także dwa wyróżnienia: za „ważny film o potrzebie i możliwości dialogu, który toruje drogę do spotkania kochających się ludzi” dla Julii Staniszewskiej za „Trzy rozmowy o życiu”, oraz dla Marcina Lesisza za film „Goran i jego karawana” – „będący zabawną i filozoficzną przypowieścią o wspólnocie człowieka z naturą i zwierzętami”.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema rozpoczęła się w środę. Poza sekcją konkursową, uczestnicy festiwalu mogli zobaczyć także sekcje filmów poświęconych m.in. dokumentom „zaangażowanym”, historycznym, muzycznym oraz filmy z klasyki gatunku. Poza filmami dokumentalnymi odbyły się także m.in. prezentacje reportaży radiowych Wandy Wasilewskiej oraz wystawa zdjęć Bogdana Dziworskiego – laureata tegorocznego Platynowego Zamku.

Reklama

Tegoroczna edycja festiwalu, w związku z rokiem Krzysztofa Kieślowskiego, była także w szczególny sposób poświęcona pamięci tego wybitnego reżysera. W ramach wydarzenia odbyły się także warsztaty dla młodych krytyków filmowych, prowadzone przez Piotra Czerkawskiego oraz Michała Walkiewicza. Festiwalowi towarzyszyły również spotkania literackie i filmowe, panele dyskusyjne, koncerty filmowo-muzyczne oraz wykłady.

20. edycja festiwalu Off Cinema, określanego mianem jednego z najważniejszych festiwali kina non-fiction w Polsce, zakończy się w niedzielę. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.